229 MWp: Češi postaví největší fotovoltaickou elektrárnu v Bulharsku

Český nezávislý výrobce energie Rezolv Energy získal povolení na výstavbu a provozování fotovoltaické elektrárny o výkonu 229 MW v Bulharsku. Jedná se o dosud největší fotovoltaický  projekt v této zemi.

Zdroj: AS Construction

Letiště se změní v obří elektrárnu

Výstavba elektrárny, která nese název Svatý Jiří, bude zahájena do konce letošního roku. Rezolv Energy očekává její dokončení na začátku roku 2025. Po dokončení se tento projekt stane největší solární elektrárnou v Bulharsku.

Obří solární elektrárna se  nachází v obci Silistra v severovýchodní části země. Bude postavena na bývalém letišti, kde se na ploše o rozloze 165 hektarů nainstaluje téměř 400 000 solárních panelů. Po uvedení do provozu ročně elektrárna vyrobí 313 GWh elektřiny.

„Projekt elektrárny Svatý Jiří  pomůže splnit Bulharsku cíle v oblasti obnovitelných zdrojů energie a přispěje k energetické nezávislosti země. Také nám umožní pomocí PPA kontraktů poskytovat vysoce konkurenceschopnou čistou energii bez dotací za stabilní cenu průmyslovým a komerčním uživatelům po celé zemi,“ uvedl Alastair Hammond, provozní ředitel společnosti Rezolv Energy.

Velké ambice

Kromě aktivit na bulharském trhu Rezolv Energy rozvíjí další projekty také v Rumunsku a na dalších trzích.

V loňském roce společnost Rezolv Energy získala práva vybudování obří fotovoltaické elektrárny elektrárnu v západním Rumunsku o výkonu 1 044 MW.  Vznikne tak největší fotovoltaická elektrárna v Evropě.

Solární park v Rumunsku bude tvořit přibližně 1,6 milionu nových panelů. Společnost počítá s průměrnou roční výrobou kolem 1 500 000 MWh, což znamená dostatek čisté energie pro více než 370 000 domácností.

Minulý měsíc společnost také oznámila, že ve spolupráci se společností Low Carbon realizuje další významný projekt v oblasti obnovitelných zdrojů v Rumunsku: 450MW větrnou elektrárnu „Vis Viva“. 

Společnost Rezolv Energy byla založena na počátku roku 2022 společností Actis, předním globálním investorem do udržitelné infrastruktury. Ačkoli je společnost nově založená, její vedoucí tým působí v Praze již více než deset let a v minulosti v České republice realizoval a řídil řadu energetických projektů, včetně větrné elektrárny o výkonu 18 MW v Horní Loděnici u Olomouce a solární elektrárny RETA, která zahrnuje více než 96 000 solárních panelů ve třech parcích, a to v Mimoni (4,4 MW), Točníku (2,1 MW) a Lomečku (0,9 MW).