2,2 miliardy: Columbus Energy získala obří zakázku na stavbu komunitní solární elektrárny v Brně

Společnost Columbus Energy a.s. uzavřela smlouvu na dodávku a instalaci fotovoltaických zařízení pro komunitní projekt na střechách budov ve vlastnictví města Brna. Firma je mezi třemi subjekty, které vedení města vybralo ve výběrovém řízení.

Obří projekt

Minulý týden oznámila společnost Columbus Energy a.s., že vyhrála výběrové řízení na dodávku a instalaci fotovoltaických systémů pro město Brno. Jedná se o jeden z největších projektů na poli komunitní energetiky v Česku.  Celková maximální hodnota investice se pohybuje kolem 2,2 miliardy korun.

„Jsme rádi, že dlouholeté zkušenosti společnosti Columbus i zavedená pozice skupiny na českém trhu nám umožnily nejen zúčastnit se výběrového řízení, ale také kvalifikovat se jako jediný dodavatel fotovoltaických systémů, který formálně nevyžadoval vytvoření konsorcia a mohl úspěšně soutěžit samostatně. Domníváme se, že úspěšný tendr představuje vynikající příležitost k urychlení expanze společnosti Columbus na český trh,“ říká Michal Gondek, předseda představenstva Columbus Energy a.s..

Pro město Brno zajišťuje celý projekt výstavby komunitní elektrárny městem ovládaná společnost SAKO Brno SOLAR. Společnost loni spustila veřejnou soutěž na vyprojektování díle s využitím 650 střech, které hodlá osadit soláry v následujících letech.

Start letos

„Aktuálně máme vytipováno 250 střech. Budeme je rozdělovat na tendrové balíčky, o něž budou průběžně vybraní projektanti soutěžit,“ přibližuje systém rozvoje městské fotovoltaiky v Brně Filip Leder, předseda představenstva SAKO Brno.

Během následujících pěti let bude SAKO Brno SOLAR osazovat fotovoltaické panely na budovách vlastněných městem, objektech svěřených městským částem a na střechách budov městských společností. Celkový výkon panelů v rámci městské solární elektrárny dosáhne 40 MWp, roční výrobu elektřiny okolo 43 GWh, což přinese roční úsporu emisí v hodnotě 36 tis. tun CO2.

„Jsme velice rádi, že jsme splnili všechny procedurální požadavky a uspěli v tak zajímavém a významném projektu. Naše know-how a dlouholeté zkušenosti z polského trhu jsou v České republice respektovány, a proto máme ambici realizovat co nejvíce zakázek. Odhadujeme, že Columbus zrealizuje  v Brně zhruba  třetinu z objemu zakázek. S realizací prvních projektů počítáme již letos,  doplňuje Simona Labudová, generální ředitelka společnosti Columbus Energy a.s.

Expanze společnosti Columbus na trh pro spotřebitele v České republice byla zahájena na konci roku 2022. V květnu 2023 Columbus Energy odkoupil podíly v dceřiných společnostech v České republice a na Slovensku a rozhodl se zvýšit své provozní aktivity v segmentech investic, B2B a B2G.