2,2 GWp: V Číně byla uvedena do provozu největší hybridní fotovoltaická elektrárna na světě
Hybridní projekt
Čínská státní společnost HHD postavila nejen největší fotovoltaickou elektrárnu na světě o výkonu 2,2 GWp, ale také zde instalovala obří bateriové úložiště o výkonu 203 MW a kapacitě 203 MWh.
Na výstavbě největšího solárního parku na světě v čínské poušti se použily monokrystalické bifaciální panely, které dodal neznámý čínský výrobce. Na dodávkách střídačů se podílela čínská společnost Sungrow, která na projekt dodala 1500 V stringové střídače.
Podle společnosti HHD celkové náklady na výstavbu obří solární elektrárny, včetně akumulace dosáhly 2,2 miliardy USD. Toto v přepočtu odpovídá investičním nákladům ve výši 1 USD/kWp.
Velmi krátká doba výstavby
Projekt se podařilo dokončit během rekordně krátké doby. Výstavba této 2,2 GWp solární instalace započala v listopadu 2019 a dokončena byla na konci září 2020. Připojení do sítě proběhlo v říjnu letošního roku.
Čínská společnost Sungrow kromě dodávky střídačů zajistila také pro tento projekt dodávku bateriového úložiště o výkonu a kapacitě ve výši 202,86MW/202,86MWh.
„Celkové náklady na výrobu solární energie (LCOE) se budou dále snižovat, pokud budou uplatňovány inovativní fotovoltaické technologie. Zejména díky synergii se systémy skladování se výroba zelené energie stává stále ekonomicky atraktivnější a současně umožňuje vyšší stabilitu sítě. Jsem rádi, že jsme se tak přiblížili „grid paritě“ ve výrobě solární energie,“ uvedl Jack Gu, viceprezident společnosti Sungrow.
„Oceňujeme vysokou kvalitu fotovoltaického a akumulačního řešení, a také vysokou úroveň profesionality týmu Sungrow. V tomto přelomovém projektu je Sungrow vůbec první společností na světě, která úspěšně dokázala synergicky propojit řízení fotovoltaického systému s bateriovým úložištěm,“ komentovala mluvčí společnosti HHD.