187 MW: V Německu se začal stavět obří fotovoltaický projekt bez dotací

Minulý týden se nedaleko Berlína začal stavět projekt největší fotovoltaické elektrárny v Německu o výkonu 187 MW zcela bez dotací. Realizuje jej německá energetická společnost EnBW, která působí i v Česku, kde je majoritním akcionářem Pražské energetiky a.s..

Zdroj: EnBW

Zdroj: EnBW

 

Nový trend

Nejlepším důkazem nového trendu ve fotovoltaice je rozvoj tzv. „Parity-Free-projektů“, které fungují na tržní bázi bez využití dotací formou aukcí nebo pevných výkupních cen. Platí to nejen ve sluncem obdařených zemích jako je Španělsko, Portugalsko či Řecko, ale také u našich sousedů v Německu či v Polsku.

 

Minulý týden nedaleko Berlína započala výstavba velkokapacitní fotovoltaické elektrárny (FVE) o výkonu 187 MW zcela bez dotací. Projekt obří FVE nese název Weesow-Willmersdorf a vznikne na rozloze 164 hektarů v blízkosti města Werneuchen, severovýchodně od Berlína, v Braniborsku nedaleko polských hranic.

 

Na projektu této obří FVE o výkonu 187 MW se použije více než 460 000 solárních modulů. Během realizace projektu se počítá se zapojením 40 místních firem, které zajistí výstavbu, elektropráce a další nezbytné činnosti. Díky projektu této obří sluneční elektrárny vznikne až 150 nových pracovních míst.

 

Celý projekt realizuje německá energetická společnost EnBW s cílem postupného uvádění do provozu po jednotlivých etapách. Záměrem společnosti je celé dokončit do prosince letošního roku. Po dokončení projektu se jeho provozovatelem stane EnBW, která očekává až 40-letou provozní dobu díla.

 

Průlomový projekt

Realizace tohoto obřího solárního projektu bez dotací je umožněna na bázi tzv. PPA („Power-Purchase-Agreement) smluv. PPA smlouvy umožňují dodávku zelené elektřiny přímo mezi výrobcem a dodavatelem za dojednaných podmínek. Společnost EnBW zatím detaily PPA nezveřejnila.

 

V současnosti budovaný solární park Weesow-Willmersdorf představuje první velkou FVE bez dotací v Německu. Tento projekt je také důkazem toho, že tradiční energetické společnosti jako je EnBW se stále více obrací na obnovitelné zdroje energie (OZE). Jako další etapu německé Energiewende nedávno EnBW oznámila, že vybuduje nové portfolio solárních elektráren o výkonu až 800 MW zcela bez dotací do roku 2025.

 

„Tento obří solární park je náš první nedotovaný fotovoltaický projekt. Jedná se o milník pro naši společnost v oblasti fotovoltaiky, který dokazuje životaschopnost této technologie v Německu bez dotací„, říká Dirk Güsewell, který je v ENBW zodpovědný za rozvoj investic do výroby energie.

 

Rostoucí ceny elektřiny a příznivý cenový vývoj v oblasti investičních nákladů na nové FVE otevírá dveře rozvoji solárního byznysu bez dotací. „Díky technologickému pokroku se náklady na výstavbu solárních farem v Německu během posledních deseti let snížily až o 90 %. Proto jsou v současnosti náklady na výrobu solární energie přinejmenším na stejné úrovni jako je tomu v případě tradičních fosilních zdrojů,“ říká Dirk Güsewell.

 

„Velikost tohoto solárního parku nám poskytne silný nástroj pro další expanzi v oblasti našeho portfolia obnovitelných zdrojů energie. Urychlujeme naší expanzi ve fotovoltaice s tím, že se stává pilířem naší nové strategie,“ řekl Dr. Hans-Josef Zimmer, CTO společnosti EnBW.