15 GWp: Izrael se změní v obří pouštní solární elektrárnu

Solární energetika se má stát hlavním nástrojem nové energetické politiky nedávno zvolené vlády státu Izrael. Podle sdělení izraelského ministerstva energetiky  bude nová vláda usilovat o ukončení výroby energie z uhlí, kterou nahradí zejména solární energie. Do roku 2030 hodlá proto Izrael postavit více než 15 GW nových fotovoltaických elektráren.

Zdroj: Abengoa Solar

Zdroj: Abengoa Solar

Nová energetická politika

 

Šéf ministerstva energetiky Dr. Yuval Steinitz v polovině května představil novou energetickou politiku Izraele. Do roku 2030 bude Izrael investovat 23 miliard USD v rámci vládních a soukromých fondů s cílem výstavby 16 GW nových solárních elektráren.

 

Podle představených dokumentů mají solární elektrárny pokrýt až 30% celkové spotřeby elektřiny. Během energetické špičky bude podíl solární energie na pokrytí spotřeby energie v Izraeli dosahovat až 80 %. Do výstavby nových solárních elektráren mají investovat především soukromé firmy. Další investice do upgradu distribučních sítí a jejich posílení budou zajišťovat státní instituce.

Rozvoj „solárů“ jako reakce na COVID

Nová energetická politika s důrazem na rozvoj solární energetiky, do které bude Izrael investovat 23 miliard USD, udělá ze země lídra ve fotovoltaice na Blízkém Východě. Do roku 2030 hodlá Izrael pokrýt 90 % spotřeby energie pouze z obnovitelných zdrojů.

 

Pokud by se obří ambice na výstavbu nových 16 GW solárních elektráren do roku 2030 naplnily, přineslo by to obrovský boom pro solární energetiku v Izraeli. V loňském roce toto odvětví pokrylo skromný 5% podíl spotřeby energie v Izraeli. Podle sdělení Mezinárodní agentury pro obnovitelné zdroje (IRENA) je nyní v Izraeli v provozu cca 1,19 GW fotovoltaických elektráren.

 

Izraelská dlouhodobá sázka na solární energii přichází v době, kdy se tento stát z v regionu Blízkého Východu zaměřuje na rozvoj tohoto odvětví, které současné vláda považuje  za „hnací motor“ ekonomického oživení po pandemii COVID. Podle posledních statistik pandemie COVID v Izraeli postihla 17 000 lidí po celé zemi, z nichž 291 zemřelo.

 

Jako první etapu vláda Izraele podpoří 2 GW solárních elektráren v podobě „Anti-Covid“ opatření pro ekonomické oživení země. „Bude se jednat o projekty, které skutečně nastartují naši ekonomiku na jedné straně, a na druhé straně přinesou dlouhodobý užitek pro naší zemi,“ uvedl tento týden Dr. Yuval Steinitz, ministr energetiky.