100 MWp: Budou Češi investovat do solárních elektráren v Chile?

Český provozovatel a developer solárních elektráren Solek oznámil, že na počátku září spouští svůj první fond kvalifikovaných investorů Solek Sicav. Investovat se bude hlavně do solárních elektráren, které česká firma staví v Chile. 

Solek


100 MW pro investice do fotovoltaiky v Chile

Solek ze své obří investice do vybudování až 250 MW solárních parků v Chile alokuje nejméně 100 MW do fondu Solek Sicav. Chystané projekty budou mít kombinované financování – ze šedesáti procent mají být financovány bankami a ze čtyřiceti procent fondem. 

Jak sdělil deníku E15 zakladatel a majoritní akcionář Soleku Zdeněk fond Solek Sicav hodlá především na českém trhu získat ekvivalent zhruba čyřiceti milionů dolarů, což představuje čtyřicet procent hodnoty elektráren. Úpis a fond administruje firma Codya, tento týden začíná představování investorům. 

Fondu kvalifikovaných investorů Solek Sicav umožňuje investovat od částky jednoho milionu korun fondu s doporučeným optimálním investičním horizontem 5 let při jeho očekávaném výnosu 27,6 – 31,9 %, tedy ročně s výnosem 5 – 5,7 %.

Další možnosti investic

Dále jsou také v plánu akvizice projektů fotovoltaických elektráren nejen v Chile, ale i v dalších latinskoamerických zemích, kde rozvíjející se ekonomika dovolí perspektivně investovat. Projekty fondu Solek Sicav budou mít zajištěn provoz a údržbu od skupiny Solek, která elektrárny navrhuje, staví a provozuje již 10 let.

Skupina Solek se zabývá investicemi do fotovoltaických elektráren od roku 2009, kdy postavila první elektrárny v Česku, Slovensku a Rumunsku. V současnosti je jejím dominantním trhem právě Chile, kde již v minulosti byly dokončeny tři projekty a nyní probíhá výstavba čtyř projektů (Via Seca, Via Alegre, Los Patos, Santa Fe) o celkovém výkonu 26,86 MW. 

Ještě letos Solek zrealizuje dalších projekty, a tak celkově bude jen v letošním roce vystavěno kolem 60 MW instalovaného výkonu. Část plánovaných elektráren z celkového výkonu 250 MW do konce roku 2021 je určena pro kanadský fond Carbon Free a americkou společnost ARROYO. 

Chilská vláda ve svém programu ENERGY 2050 chce do roku 2035 dosáhnout 60% podílu obnovitelných zdrojů na výrobě elektrické energie. Díky velmi dobrým ratingovým indexům je Chile vnímána jako nejstabilnější a nejotevřenější ekonomika Latinské Ameriky.

V srpnu skupina Solek oznámila, že vstupuje na další nový trh na Kypru. Zde hodlá realizovat projekty solárních elektráren v objemu více než 100 MW. Odhadovaná hodnota dokončeného developmentu v tomto objemu se pohybuje kolem 150 milionů korun.