Zcela bez dotací: V Polsku se rodí 2 obří projekty fotovoltaických elektráren na bázi korporátních PPA smluv

Solární elektrárna o výkonu  600 MW, která bude postavená na kontaminované půdě, se nyní developuje v Polsku. Na developmentu této obří investice se podílí polská společnost Energia Przykona ze skupiny Neo Investments ve spolupráci s čínským partnerem China Sinogy Electric Engineering (CSEE).

Solar Hybrid


Další polský investor hodlá postavit fotovoltaickou elektrárnu na jihu Polska o výkonu ve výši 500 MW. Obě tyto elektrárny budou představovat po dokončení největší solární instalace na zemi v Evropě.

600 MW na brownfieldech na západě Polska

Polská společnost Energia Przykona nedávno oznámila, že v současnosti již probíhá fáze přípravy tohoto projektu  o výkonu 600 MW, která má ambicí stát se největší fotovoltaickou elektrárnou v Evropě. 

Tento obří projekt bude realizován postupně ve 3 etapách po 200 MW. Po dokončení dosáhne elektrárna výkonu 600 MW. Elektrárna vyroste na brownfieldech na západě Polska, kde se v minulosti těžilo hnědé uhlí.

Developer projektu, který je polská společnost Energia Przykona, již oznámil, že získal souhlas s připojením elektrárny do sítě. V říjnu pak firma očekává, že získá stavební povolení na realizaci projektu.

Další obří elektrárna o výkonu 500 MW

Dalším obřím projektem,  který se nyní připravuje, je záměr polské energetické společnosti Polska Grupa Energetyczna (PGE) na výstavbu solární elektrárny o výkonu 500 MW. Tato fotovoltaická elektrárny vyroste na bývalých měděných dolech ve vlastnictví společnosti KGHM Polska Miedź SA (KGHM).

Společnosti PGE a KGHM již podepsaly Letter of Intent (Dohodu o společném zájmu) na realizaci tohoto projektu v jižním Polsku.

“Tento projekt umožní největšímu světovému výrobci mědi a stříbru nakupovat zelenou energii přímo od společnosti PGE. Společnost KGHM má roční spotřebu energie ve výši cca 2,5 TWh a je druhým největším odběratelem elektřiny po Polských dráhách
,“ oznámila společnost PGE.

“Tento fotovoltaický projekt bude realizován jako společný podnik obou partnerů. Společnosti PGE a KGHM zajistí development, výstavbu, provoz a servis této obří solární elektrárny v Polsku,“ dodala společnost PGE.

Ceny a obchodní model

Zástupci polských společností odhadují, že náklady na výstavbu obřích fotovoltaických instalací v Polsku mají dosáhnout cca 2,5-2,6 milionů PLN/MW (tj. cca 15 milionů Kč/MW).

Pokud se jedná o obchodní model, pak společnost Energia Przykona oznámila, že hodlá vyrobenou solární elektřinu prodávat mimo aukční systém podpory v Polsku.

„Jako obchodní model hodláme využít pro náš projekt tzv. korporátní smlouvy o prodeji energie (tj. Corporate Power Purchase Agreements, nebo-li CPPA). Již se nám podařilo najít prvního zájemce o CPPA, se kterým bude uzavřena smlouva na dodávku solární energie po dobu 15 let,“ prohlásil Jacek Rusiecki, manažer společnosti Energia Przykona.