YOUNG4ENERGY dokončila výzkumný projekt „Mobilní kondenzační miniteplárny s akumulací a řízením“
Zdroj: Young4Energy
Pilotní projekt v Česku
Na podzim roku 2019 se společnosti YOUNG4ENERGY podařilo v Budišově nad Budišovkou na Opavsku zprovoznit projekt malé lokální síťe pro distribuci tepla a elektřiny, která zásobuje místní radnici, kulturní dům a také základní školu.
Tento projekt byl realizován z dotací MŽP a je založen na fotovoltaickém systému s bateriemi a na kombinované výrobě elektřiny a tepla ze zemního plynu. Městskou radnici projekt přišel zhruba na pět milionů korun, radnice ročně ušetří až tři sta tisíc.
Projekt malé lokální distribuční sítě pro distribuci tepla a elektřiny s prvky SMART GRID se stal unikátním řešením v celé České republice, jelikož zajistí výrobu elektřiny a tepla za výrazně lepších ekonomických podmínek a zejména s výrazným snížením ekologické zátěže z lokálního i globálního hlediska.
Nová moderní distribuční síť tepla a elektřiny v opavském městě Budišov nad Budišovkou zásobuje radnici, kulturní dům a základní školu. Nový zdroj a supermoderní distribuční síť je založena na fotovoltaickém systému s bateriemi a na kombinované výrobě elektřiny a tepla ze zemního plynu. Z hlediska dodávek elektřiny je síť soběstačná z 80 % a navíc s nižšími nároky na dodávku tepla o 20 %.
Dokončení výzkumného projektu
Jak informuje společnost YOUNG4ENERGY, projekt „Mobilní kondenzační miniteplárny s akumulací a řízením“ představuje moderní technologický koncept propojení různých zdrojů pro výrobu tepla a elektřiny na bázi KVET a OZE v mobilní teplárně doplněné o akumulaci tak, aby vyrobené energie byly prioritně spotřebovány v místě výroby. Jinými slovy jedná se o mobilní variantu teplárny, která může konkurovat klasickým „kamenným“ malým a středním lokálním teplárnám.
„PROTOTYP mobilní kondenzační miniteplárny s akumulací a řízením“ od společnosti YOUNG4ENERGY je aplikovatelný v objektech s tepelným příkonem větším než 100 kWt a průměrným elektrickým příkonem minimálně 7 až 10 kWe. Tyto parametry splňují bytové domy, školy, nemocnice, obecní a městské úřady a spousty dalších podobných objektů.
Na výzkumném projektu, podpořeného z #OPPIK 2014-2020, Výzva III program podpory APLIKACE, spolupracovala společnost YOUNG4ENERGY v konsorciu společně s ECM System Solutions s.r.o. a CVUT UCEEB.