Vyplatí se investovat do FVE v kombinaci s bateriemi a tepelným čerpadlem?

Díky novým dotacím z programu Nová zelená úsporám roste zájem domácnosti o instalace střešních fotovoltaik v kombinaci s tepelným čerpadlem. Kombinace obou technologií pomůže domácnostem srazit nejen výdaje na energie až o tři čtvrtiny, ale poskytne řadu dalších výhod.

Tepelné čerpadlo, které zahřeje i ochladí

Elektřinou ze slunce lze zdarma napájet alespoň část spotřebičů v domácnosti, případně ohřívat vodu. V zimě, kdy je slunečního svitu výrazně méně, je ale třeba zejména na vytápění domácnosti využívat jiné zdroje

Právě tady je dokonalá příležitost pro tepelné čerpadlo, které se navíc uplatní i k ohřevu vody. V tomto ohledu je až čtyřikrát efektivnější než přímý ohřev vody pomocí fotovoltaiky.

Tepelná čerpadla lze použít zejména k vytápění a ohřevu vody. V zimních měsících čerpadlo šetří výdaje díky vysokému topnému faktoru. Od dubna do října může naopak chladit interiér a ohřívat vodu prakticky zadarmo díky přebytkům solární elektřiny. Zcela odpadá nutnost pořizovat klimatizaci. Navíc, chlazení pomocí tepelného čerpadla je navíc výrazně levnější na provoz.

Úspory plynoucí z dokonalé symbiózy

Tepelná čerpadla jsou jako jediná na trhu natolik provázaná s fotovoltaikou, že na ni přímo reagují, sledují její výkon a přizpůsobují se aktuálním podmínkám.

Pro maximalizaci využití ze slunečního záření je bateriové úložiště dnes nezbytností. Výhoda kombinace domácího akumulátoru s tepelným čerpadlem umožňuje výrazné zefektivnění využití vlastní energie ze solárních panelů.

Do jakých tepelných čerpadel se vyplatí investovat? Jak řídit spotřebu energie v domácnostech pomocí FVE, baterií a tepelného čerpadla?

Na výše uvedené otázky Vám poskytnou odpovědi experti ze společnosti TENAUR v rámci semináře Energetická soběstačnost ve čtvrtek 21. ledna 2020 v Ostravě během výstavy Infotherma. Součástí programu je celkem 8 přednášek na další zajímavé témata:

– jak efektivně ohřívat vodu pomocí FV panelů a akumulovat energii?
– jak si správně vybrat komponenty pro domácí solární elektrárny?
– jak se vyhnout problémům se součtovým měřením výroby z FVE.

Celý program a registraci na seminář Energetická soběstačnost naleznete ZDE