Video: Šejkové investují do netradičního akumulátoru na bázi jeřábu a kamenných bloků

Již v letošním roce bude zákazníkům k dispozici nový typ gravitační baterie, který bude sloužit k dlouhodobé akumulaci energie. Nový akumulátor se již úspěšně testuje v komerčním provozu švýcarský startup Energy Vault. Do firmy v roce 2019  investovala přes 100 milionů dolarů japonská společnost SoftBank a letos firmu investicí podpořila společnost Saudi Aramco ze Spojených arabských emirátů.

Zdroj: Energy Vault

Testování unikátní technologie

Společnost Energy Vault dokončila svůj první akumulační projekt v komerčním měřítku v červenci 2020, kdy ke švýcarské síti připojila zařízení o výkonu 5 megawattů a kapacitě 35 megawattů.

Akumulační baterie z díly Energy Vault v podstatě tvoří velký jeřáb a hromada těžkých betonových bloků, z nichž každý váží asi 35 tun. Jádrem celé technologie je jeřáb, či přesněji několik automatizovaných jeřábů, které přemísťují betonové kvádry.

V době nižší poptávky po elektřině  jeřáby automaticky zvedají jednotlivé „kvádry“ a kladou je na sebe. Naopak, v době zvýšené poptávky po elektřině dělají přesný opak , těžká závaží začnou pomalu klesat k zemi a roztáčet generátor ukryty v motoru jeřábů. Kinetickou energii klesajícího betonu věž promění zpátky na elektřinu.

Podle společnosti Díky příznivým nákladům na pořízení, vysoké účinnosti (ca 80-90%) a velké životností (přes 30 let) nabízí Energy Vault rekordně nízkou cenu akumulované energie na úrovni cca 0,06 €/kWh.

Další vývoj a komerční nasazení

Cílem firmy je celý systém vyvinout tak, aby v budoucnosti se dále vylepšil s ohledem na dosažení vyššího parametru C (kratší doba reakce), zlepšení designu a jeho škálovatelnosti od úrovně 1 MWh výše a využití recyklovaných materiálů pro jeho výrobu. Systém je navržen pro poskytování akumulace energie v řádu 8-16 hodin, což je řádově mnohem více, než většina velkokapacitních lithiových baterií.

Předností tohoto řešení je krátká doba realizace a dále očekávaná životnost „jeřábové baterie“, která má být 30 let. Proto řešení startupu Energy Vault představuje zajímavou alternativu místo tradičních přečerpávacích vodních elektráren, které jsou dražší a doba jejich výstavba trvá několik let.

Letos na podzim hodlá firma dodat prvních osm jednotek zařízení do komerčního provozu svým zákazníkům.  Jedním z nich bude indická společnost Tata Energy.

Poslední dva roky společnost Energy Vault využila k další optimalizaci své technologické platformy pro skladování energie. Její nový produkt EVx se nyní dodává v modulárních přírůstcích po 10 MW a jeho výška byla snížena o 40 procent oproti původnímu systému.  

Společnost doufá, že se jí podaří v budoucnu snížit náklady na výrobu zařízení tím, že bude bloky vyrábět z odpadních materiálů, jako je uhelný popílek, vyřazené větrné turbíny nebo důlní hlušina. Tyto obrovské kvádry však musí odolat přírodním vlivům a zároveň musí být naskládány na sebe, aby vytvořily několikapatrovou věž.

Princip fungování akumulátorů od Energy Vault zachycuje níže uvedené video.