Video: Boom fotovoltaiky zaměstnal i hasiče. Loni řešili jen 64 požárů FVE

V roce 2023  bylo nově připojeno do sítě 81 699 nových fotovoltaických elektráren (FVE) o celkovém výkonu cca 960 MWp. Boom FVE také ale zaměstnal i hasiče, kteří v roce 2023 na území Česka  zasahovali  u 64 požárů FVE. V jednom případě byli hasiči nuceni při požáru baterie použít Cobru.

Zdroj: Fire Safety Institute

Rekordní počet požárů

V roce 2023 zasahovali hasiči na území Česka u 17 757 požárů. Pouhých 64 z nich souviselo s instalovanou FVE nebo jejími komponenty. Uvedl to ve statistice Hasičský záchranný svaz (HZS).

Do těchto událostí jsou dle statistik HZS započítány všechny požáry v rámci fotovoltaického systému nebo jejich komponentů zapojených do výrobny elektrické energie bez rozdílu vzniku požáru, a to včetně uložišť elektrické energie ve formě akumulátorů.

Co způsobilo požáry fotovoltaik?

Pokud se jedná o fotovoltaiky, pak v 9 případech hořelo na veřejných budovách, 31 požárů likvidovali hasiči na obytných domech, 7 na výrobních objektech, 1 na budově pro zemědělství a lesnictví, 14 na ostatních a provizorních budovách. Pouze jednou hasiči evidovali požár v přírodním prostředí a jeden zásah zůstal v kategorii „ostatní“.

Podle sdělení HZS ve většině případů stála za vznikem požáru technická závada – celkem 51×, z toho ovšem pouhých 13 požárů vzniklo v přímé souvislosti s FVE. Až 73 % požárů je způsobeno neodbornou instalací a výrobní vadou komponentů.

Cobra v akci

Při hašení požáru baterií v srpnu 2023 v rodinném domě ve Lhotce na Frýdecko-Místecku použili hasiči speciální řezacího zařízení Cobra. Pomocí tohoto zařízeni hasiči nejprve články s vysokou teplotou prořezali, poté zalili vodou a následně vyvezli ven z objektu.

Tento zásah hasičů popisuje níže uvedené video: