Verdikt ÚS: V kauze Chomutovských elektráren byla Vitáskova osvobozena, tresty bratrů Zemkových platí

Minulý týden vydal Ústavní soud (ÚS) verdikt v kauze tzv. „Chomutovských solárních elektráren.  ÚS odmítl stížnosti bratrů Zemkových, potvrdil tak nepodmíněné tresty v kauze chomutovských solárních elektráren. Naopak, soud v kauze osvobodil Alenu Vitáskovou, bývalou šéfku ERÚ.

Wikipedia


Zemek starší vinu odmítá

V kauze soud zkoumal licence vydané dvěma elektrárnám na Chomutovsku Zdeněk-Sun a Saša-Sun, povolení získali bratři Alexandr a Zdeněk Zemkovi. Energetickému regulačnímu úřadu ale předložili nepravdivé dokumenty, aby získali licenci na solární elektrárny ještě před koncem roku 2010. Uvedl to deník Právo.

Odsouzení uplatnili řadu námitek, od kritiky soudců, kteří se případem zabývali, přes výhrady k právnímu hodnocení až k uloženým trestům. Zemkové také tvrdili, že se žádného trestného činu nedopustili, byli prý odsouzeni jen za to, že v pozici statutárních orgánů podepsali předávací protokol. 

ÚS musel námitky pro přehlednost rozčlenit do skupin a očíslovat, nakonec ale nenašel žádný důvod k zásahu. Podle Zemka staršího se ÚS některými zásadními námitkami vůbec nezabýval, případně je bagatelizoval.

Zároveň soud odmítl stížnosti čtyř dalších aktérů kauzy. Kromě Alexandra a Zdeňka Zemkových se na soud obrátili Vladimír Čimpera, Jaroslav Krym, Karel Šupina a Jan Hudeček. Z výroku ÚS vyplývá, že oba Zemkové jsou ve výkonu trestu.

Podle Zdeňka Zemka staršího, majitele holdingu Z-Group, kterému obě elektrárny patří, ústavní soudkyně zpravodajka ani neviděla spis, údajně byl celou dobu na Krajském soudu v Brně. „Rozhodovala pod vlivem zkorumpovaných médií ovládaných energetickou mafií a fakticky dokonala jeden z největších justičních zločinů. Aby mohla energetická mafie rozkrádat ročně desítky miliard korun, nevinní lidé musí být za mřížemi. Kdyby měl ÚS spis k dispozici, nemohl by takto povrchně a nezákonně rozhodnout,“ uvedl Zemek starší.

Bratři Zemkové dostali nepodmíněné tresty šest let a devět měsíců vězení. Další obvinění si také budou muset podrobit trestům. Čimpera si vyslechl čtyřletý trest, Krym si má odpykat sedm let. Šupina dostal 5,5 roku a Hudeček sedm let vězení nepodmíněně.

Osvobození Vitáskové

Přes soudem v kauze Chomutovských elektráren stanula také bývalá ředitelka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková. Podle rozsudku soudu je Vitásková v případu solárních elektráren na Chomutovsku nevinná, rozhodl o tom Krajský soud v Brně. 

Viny zprostil i bývalou vedoucí odboru licencí úřadu Michaelu Schneidrovou. Obě čelily obžalobě ze zneužití pravomoci. V  Rok poté totiž klesla cena vykupované elektřiny. Zprošťující rozsudek Vitáskové je pravomocný. U případu Schneiderové se žalobce odvolal.

Obžalobě pro solární podvod čelí v jiném procesu také miliardář Zdeněk Zemek starší.