Ve Vsetíně se připravují na rozvoj komunitní energetiky s pomocí solárů

Ve Vsetíně se připravuje založení energetického společenství. Připojit se mohou i občané, kteří mají zájem o sdílení energie.

Zdroj: Wikipedia

Zacíleno na úspory

V současné době nárůstu cen energií se vsetínská radnice zabývá způsoby, jak snížit finanční náklady za elektřinu v budovách majetku města a také způsoby rozvinutí takzvané komunitní energetiky. Vsetín proto plánuje stavbu několika fotovoltaických elektráren (FVE) a vznik energetického společenství.

Cílem města je zajistit sdílení energie mezi místními výrobci energie z fotovoltaických elektráren a zájemci z řad spotřebitelů. Zájemci o zapojení do energetického společenství se mohou již nyní předběžně hlásit na vsetínské radnici.

„Otázkou snížení nákladů za energie v budovách v majetku města se zabýváme od počátku energetické krize. Momentálně ve Vsetíně připravujeme stavbu hned několika fotovoltaických elektráren. V projektové přípravě máme fotovoltaické elektrárny na střechách domu kultury, základních škol Ohrada a Sychrov, jednu připravujeme také v průmyslové zóně na Bobrkách,“ vysvětlil starosta Vsetína Jiří Čunek.

Podle Čunka by měla vzniknout další fotovoltaická elektrárna v rámci plánované rekonstrukce na budově městského úřadu na Svárově. Elektrárnu plánují zřídit také Technické služby města Vsetína v Jasenicích.

Sázka na sdílení energie s pomocí dotace

„S myšlenkou jsme se rozhodli jít ještě dál, a to umožnit na území města sdílení energie z fotovoltaických elektráren mezi výrobci a spotřebiteli,“ dodal Čunek.

Město Vsetín hodlá přebytky energie z městských fotovoltaických elektráren posílat do dalších objektů v majetku města, mimo jiné například na zimní stadion a do městských lázní. To je jeden z důvodů, proč se radní města rozhodli založit energetické společenství.

„Další výhodou je možnost sdílení energií mezi členy družstva-tedy místními výrobci a spotřebiteli. Rozhodli jsme se proto požádat o dotaci na Ministerstvo životního prostředí, díky které bychom zpracovali nezbytné podklady pro jeho vznik,“ informoval místostarosta Jiří Růžička.

Do společenství se mohou zapojit místní výrobci fotovoltaické energie a také spotřebitelé, kteří budou elektřinu nakupovat. Základním smyslem a účelem sdílení je umožnit snížení účtů za elektřinu i lidem, kteří nemají podmínky pro provoz vlastní fotovoltaické elektrárny.

Každému členovi společenství i nadále zajišťuje dodávku elektřiny jeho dodavatel, náklady se však mohou významně snížit. Čím více elektřiny se spotřebitelem společenství sdílí, tím méně následně dodavateli zaplatí.