V Česku se začnou vyrábět unikátní solární panely

V Kopřivnici na severní Moravě se nachází jediná tuzemská linka na výrobu fotovoltaických panelů. Společnost OK Panel zde na podzim 2023 zahájila v licenci pilotní výrobu solárních panelů a solárních aktivních skel.

Zdroj: David Macháček, Město Kopřivnice

Made in Czech Republic

Na severní Moravě se vyrábějí fotovoltaické panely. Montáž klíčového prvku solárních elektráren zahájila v minulé týdnu v Kopřivnici značka OK Panel. Podle většinového vlastníka a jednatele firmy Michala Heinricha jde aktuálně o jediného tuzemského výrobce tohoto stále populárnějšího produktu.

Původně frýdecko-místecká společnost Heinrich Innovation si pro rozjezd svého nového podnikání vybrala jednu z moderních průmyslových hal v někdejším areálu Tatry na Štefánikově ulici v Kopřivnici.

„Pořídili jsme zcela novou výrobní linku s vysokým podílem automatizace a kompletace bude probíhat výhradně z nakoupených komponentů,“ říká jednatel firmy Evžen Heinrich s tím, že investice do rozjezdu výroby se pohybuje v řádu nižších desítek milionů korun.

V současnosti jediný tuzemský výrobce fotovoltaických panelů chce levné asijské konkurenci vzdorovat především kvalitou a variabilitou výroby, ale také mnohem jednodušší dosažitelností výrobce v případě potřeby záručního či pozáručního servisu. Během procesu kompletace článků dochází hned třikrát k důsledné kontrole kvality jak materiálu na vstupu, tak jednotlivých fází kompletačního procesu. 

Jednoznačným přínosem firmy má být tuzemský produkt, který bude vyráběný podle nejnovějších výsledků vědeckého výzkumu a z nejkvalitnějších materiálů, a to pod registrovanou značkou OK Panel. Panely budou vyráběny v několika typech a rozměrových řadách, aby byly použitelné i na menší nebo členité plochy.

„Technologii máme z Číny, ale výroba je stoprocentně naše. Výroba není stoprocentně automatizovaná. Máme výhodu, že když budeme dělat střechy a fasády na míru, jsme schopni linku překalibrovat za chodu,“ uvádí Igor Hojdyš, jednatel OK Panel.

Vysoká flexibilita a variabilita

„Výsledkem je to, že naše panely budou mít skutečně garantovanou udávanou účinnost a měly by být i díky použitým konstrukcím a materiálům odolnější a trvanlivější než v případě dovozu. Aktuálně pracujeme na procesu akreditace naší výroby v autorizované laboratoři ČVUT a tu bychom měli získat jako šestá firma z aktuálních zhruba 1 100 hráčů na tuzemském trhu,“ uvedl Heinrich.

Další konkurenční výhodou OK Panelu má být podle vedení firmy variabilita produkce. V Kopřivnici mohou vznikat fotovoltaické panely v různých konfiguracích podle potřeb zákazníka. 

Je zde možnost produkce například polopropustných panelů s nižším výkonem sloužících pro zastřešení pergol nebo pro agrovoltaické elektrárny. Možné jsou různé velikosti, barvy, variabilní je umístění konektorů a řídících prvků a podobně. 

„Jsme schopni se maximálně přizpůsobit potřebám zákazníka. Umíme například vyrábět i panely s červeně zabarveným sklem, které je možné umisťovat i na střechy památkově chráněných budov bez toho, aby rušily celkový dojem ze stavby,“ prozradil Igor Hojdyš, jeden z vedoucích nového výrobního závodu v Kopřivnici.

Roční kapacita až 30 MW

Roční kapacita kopřivnického výrobce je pak zhruba 30 MW. V první fázi firma pojede na jednu směnu, po zajetí a při zajištění odbytu může postupně přejít až na nepřetržitý provoz a objem své produkce znásobit. S růstem produkce pak poroste i potřeba nových zaměstnanců. Problematičnost jejich získání na současném trhu práce je prý jedním z důvodů, proč firma vsadila na zhruba 70% automatizaci provozu.

„Musíme naše zaměstnance najít a vychovat si je. Práce, kterou nabízíme, není totiž fyzicky náročná, ale je náročná na pozornost, přesnost a odpovědnost každého pracovníka,“ říká Evžen Heinrich s tím, že OK Panel nebude patřit k významným zaměstnavatelům, ale vzhledem k unikátnosti jeho produkce má jistou prestiž a atraktivitu.

Koncovým odběratelem společnosti budou jak montážní firmy, tak velkoobchody, ale i drobní zájemci. Výrobce už od počátku projektu spolupracuje s ostatními dodavateli fotovoltaických zařízení a jejich zkušenosti, připomínky a požadavky zákazníků může pružněji aplikovat ve výrobě, než je tomu u zahraničních dovozců a výrobců. 

„Naše společnost bude cílit nejen na srovnatelnou kvalitu produktů a životní prostředí, ale také na zajištění záruky, servisu a pozáručních služeb. S ohledem na vysokou právní ochranu spotřebitele a obchodních vztahů v Eurozóně má český výrobce jednoznačně výhodnější pozici oproti všem dovozcům, kteří dodávají solární panely především z asijských států,“ zdůrazňuje společnost OK panel.