Tesla láme rekordy ve výrobě elektromobilů a baterii. Ve fotovoltaice však ztrácí a celkově dále prodělává

Americká společnost Tesla ve čtvrtek  po zavření trhu reportovala tržby za 2Q 2019 ve výši 6,35 mld. USD (+59 % růst), což mírně pod odhadem trhu 6,43 miliardy USD. Meziroční růst reflektoval rostoucí výrobu a prodeje, přičemž 2. kvartál byl zatím co do prodejů rekordní v historii firmy. 

Tesla


Rekordní prodej elektromobilů

Tesla dokázala v období od dubna do června 2019 zákazníkům dodat rekordních 95 356 elektromobilů a také vyrobit rekordních 87 048 elektromobilů. Zdá se, že tedy brzy pokoří hranici 100 000 prodaných, ale zřejmě také vyrobených aut za jediné čtvrtletí. Již nyní automobilka produkuje 1 000 elektromobilů denně, tedy 7 000 týdně.

Navzdory rekordnímu prodeje elektromobilů však i v posledním uplynulém čtvrtletí Tesla prodělala celkem 408 milionů dolarů a její celková záporná bilance jen za letošní rok přesáhla miliardu.

Na druhou stranu je druhý letošní kvartál stále lepší výsledek než ten první, ve kterém Tesla prodělala 702 milionů dolarů. To jsou poměrně zajímavá čísla, vezmeme-li v potaz, že se společnosti povedlo doručit za několik měsíců rekordní počet aut. Rostly také samotné tržby, které představovaly 6,3 miliardy dolarů, respektive 40% nárůst ze 4,5 miliardy z prvních tří měsíců.

Prodej solárních elektráren klesá

Tesla na počátku roku oznámila solární ofenzíva. Ta však zatím nepřišla. Společnost stále nezahájila komerční výrobu solárních panelů a tašek ve druhé gigatovárně ve Fremontu.

V posledních 2 letech Tesla ztrácí tržní podíl v prodeji rezidenčních fotovoltaických elektráren. Ve 2. kvartálu poklesl objem instalovaných solárních panelů klesl na 29 MW, což představuje 65 % pokles oproti minulému roku.

Ještě před cca 2 lety Tesla byl lídrem trhu v instalaci nových solárních panelů. V současnosti je na trhu až „čtverkou“ za společnostmi Sunrun, SunPower a Vivint. Také zájemci o solární střešní tašky SolarRoof si musí počkat, jelikož výroba zatím v komerčním rozsahu nebyla zahájena.

50 000 prodaných domácích baterií

Tesla byla také velmi úspěšná v prodeji akumulátorů.Počet realizovaných systémů Powerwall a Powerpack se mezičtvrtletně zvedl o 81 % na rekordních 415 MWh. Oproti minulému roku tak Tesla dokázal zdvojnásobit prodeje baterií. 

Díky vysokým maržím z prodeje akumulátorů se Tesla daří zmenšit ztráty ze solárního byznysu. Její současné marže jsou na úrovni 12 %

Odchod experta

Elon Musk v konferenčním rozhovoru pro investory uvedl, že Tesla má nadále za cíl dosáhnout zisku za 3. kvartál roku, ale prioritou jsou pro něj prodeje vozů a cash flow. Poté Musk uvedl, že 3. kvartál spíše skončí ziskem okolo nuly a kladný zisk lze čekat spíše v posledním kvartále roku. 

Musk na konferenčním hovoru také překvapivě oznámil, že z firmy odchází jeden ze zakladatelů a šéf technologie J.B. Straubel, který tuto roli zastával od r. 2005. Nahradí jej jeho zástupce D. Baglino. Management Tesly rovněž pro letošek plánuje nižší investiční výdaje.