Solární šmejdi od klientů vybrali 1,5 miliardy. Nyní je čeká exekuce a soudní spory

Instalační společnost Energetický holding Malina (dále jen „Malina“), která v nedávné minulosti na stavbu solárů a tepelných čerpadel vybrala od klientů zálohy za zhruba 1,5 miliardy korun, neplní své závazky v rozsahu 40 procent. Ve čtvrtek to uvedli Piráti na základě své analýzy.  Celá kauza solárních šmejdů nyní míří k soudu s návrhem na exekuci firmy.

Zdroj: redakce

Podvodné jednání šmejdů

Analytický tým Pirátů anylyzovalu kauzu klientů splolečnosti Malina. Tato firma přijala od klientů téměř pět tisíc zakázek na dodávku solárních panelů a tepelných čerpadel, nicméně dokončil pouze část z nich a následně přestal komunikovat.

Na zálohách od zákazníků Malina vybral přitom téměř 1,5 miliardy korun a není zcela zřejmé, jaký byl další osud těchto prostředků. Naštvaní klienti tak začali podávat na společnost žaloby. Piráti shromáždili řadu podkladů o podle všeho nestandardním hospodaření firmy, možném účelovém vyvádění majetku a klamavé reklamě. Všechny podklady odeslali na Vrchní státní zastupitelství v Praze, případu se budou dále věnovat.

Podklady strana předala Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze. Podle dřívějších informací už postup Maliny prověřuje policie a soud údajně vydal první pověření k provedení exekucí na holding.

Sporné majetkové převody

Piráti uvedli, že společnost Malina přijala téměř 4200 objednávek na dodávku solárních panelů. Průměrná záloha činila 300 tisíc korun. Kromě solárních panelů společnost přijala objednávky i na téměř 800 tepelných čerpadel se zálohou kolem 200 tisíc korun na zákazníka. Dle získaných podkladů od zaměstnanců a externích spolupracovníků společnosti Malina skoro dva tisíce zakázek z celkového počtu pěti tisíc nebylo vůbec realizováno. Právě tito klienti se nyní prozatím marně snaží domáhat svých práv.

„V tomto kontextu bylo alarmující naše zjištění, že letos došlo k převodu všech nemovitosti Jana Urbana, akcionáře Maliny, na jeho příbuzné. Aby Piráti varovali klienty a další věřitele, předali tuto informaci médiím, která následně toto zjištění zveřejnila. Stejně tak Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze spolu s dalšími podklady o možném problematickém hospodaření společnosti, kdy šlo mimo jiné i o různé podivné nákupy, vystavování přepálených faktur,“ řekl analytik Pirátů Janusz Konieczny. Otázkou je rovněž role – dnes již bývalého – ředitele Maliny Daniela Krafta, který je trestně stíhaný v jiné kauze.

Poškozeny jsou i instalační firmy

„Pohledávky vůči společnosti Malina neuplatňují pouze klienti, ale rovněž montážní firmy, externí spolupracovníci, obchodní zástupci, pronajímatele nemovitosti či počáteční investor. Někteří ovšem mají své pohledávky jištěné. S řadou z nich jsem v kontaktu a nejčastěji si stěžují zejména na to, že zástupci Maliny s nimi nekomunikují,“ nastínil Konieczny.

Problémem je i podezření na možnou klamavou reklamu. Klientům byla totiž slíbena garance instalace do 120 dnů ode dne obdržení zálohy, což se v řadě případů nestalo. Nyní společnost prověřuje živnostenský úřad pro šíření klamavé reklamy.

„Společnost Malina ve svých reklamních akcích bohužel podle všeho neuváděla občanům pravdivé informace a tvrdila, že je nejrychlejší na trhu. Dle mého názoru sdělování nepravdivých informací ve spojení s masivní kampaní může mít znaky podvodu. Do marketingu dle několika svědectví holding investoval v minulém roce 150 milionů korun a sponzoroval například i německý fotbalový klub,“ popsal analytik Pirátů.

Hlavní akcionáři holdingu Malina Cyril Regner a Jan Urban, kteří měli klíčový vliv na nakládání s prostředky firmy, se i přes výzvu Pirátů ke kauze nevyjádřili.