Slavnostní otevření továrny na výrobu baterií HE3DA na severní Moravě proběhne již zítra

Po téměř 3 letech od položení základního kamene ve čtvrtek 17. září 2020 dojde v Horní Suché u Havířova k dlouho očekávané události, která svým významem přesahuje rámec nejen České republiky, kde se továrna spouští, ale i Evropy. Za účasti téměř tisícovky pozvaných hostů z celého světa zde bude slavnostně otevřena továrna Magna Energy Storage (MES) na unikátní české Li–Ion baterie HE3DA.

Zdroj: HE3DA

Zdroj: HE3DA

 

Naplnění vize

 

Slavnostní otevření MES tak přispěje k naplnění dlouhodobého snu a vize významného českého vynálezce Ing. Jana Procházky, jehož objevy již byly oceněny v Evropě i v zámoří.

Jak říká největší akcionář MESu a zároveň architekt celého projektu Radomír Prus: „V současné době finalizujeme výrobní technologie a podrobujeme naše baterie řadě testů. Počítáme s jejich širokým využitím v mnoha oborech, od zálohování energie v nemocnicích, vyvažování energ. soustav, ostrovní systémy, přes automobilovou, kamionovou a námořní dopravu až po vesmírné projekty NASA“.

V roce 2019 baterie HE3DA uspěly v celosvětové soutěži NASA iTech 2019, kde se firma umístila v TOP 10 mezi několika desítkami tisíc projektů.

„Jedná se o skutečně unikátní projekt, který zaujal již řadu velkých investorů. Otevíráme velkou továrnu na výrobu baterií v Evropě a Česká republika se tím dostává mezi globální lídry v segmentu výroby úložišť energie. Koronavirová opatření sice nedovolí účast některým pozvaným osobnostem, ale všichni doufáme, že to naši mezinárodní expanzi nezastaví,“ komentuje Prus.

Autor patentu HE3DA Jan Procházka dodává: „Zahájením výroby v Horní Suché chceme ukázat světu, že dokážeme naše objevy uvést do komerční výroby. Nabízíme baterie, které jsou nehořlavé, tudíž velmi bezpečné, navíc téměř stoprocentně recyklovatelné. Zároveň plánujeme realizaci dalších nápadů, které by mohly výrazně zlepšit život na naší planetě.“

 Široké možnosti uplatnění

Výrobní technologie HE3DA v továrně MES bude jednou z prvních, která je kompletně robotizovaná a automatizovaná, výrobní procesy splňují podmínky Průmyslu 4.0. Jde tedy o ukázkový příklad moderní investice, která dává prostor pro vznik nových odvětví, což ovlivní v budoucnu životy milionů lidí.

Baterie HE3DA bude sloužit jako energetická banka pro skladování velkého množství velmi rychle dostupné energie. V další etapě budeme připravovat využití v elektromobilech. Otevření supermoderní a ryze české továrny je příkladem pro všechny, kteří se nebojí proměnit své myšlenky a sny v realitu.

Při slavnostním otevření ve čtvrtek budou mít pozvaní účastníci možnost přednostních rezervací domácích úložišť a také budou představeny další převratné směry výzkumu společnosti HE3DA v bateriovém segmentu.