SEF (1.): Největším hitem veletrhu se stala písková baterie pro akumulaci elektřiny ze solárů

Za účasti více než 5200 návštěvníků proběhl ve dnech 17.-18. října největší veletrh moderní energetiky Smart Energy Forum, který je tematicky zaměřen zejména na fotovoltaiku a řešení pro energetickou soběstačnost. Největší zájem návštěvníků sklidil systém Watt sand+, který využívá akumulaci energie do písku jako alternativou ke klasickým lithiovým bateriím.

 

Novinka v Česku

Během veletrhu Smart Energy Forum představili zástupci společnosti WattPlus na svém stánku produktovou novinku- Watt Sand+. Zařízení poskytuje akumulaci tepla v písku, což umožňuje vytvořit otopný a energetický systém pro rodinné domy a velké průmyslové podniky s téměř nulovými náklady na provoz.

Písková baterie Watt Sand+ využívá fotovoltaiku nebo elektřinu ze sítě v době, kdy jsou ceny elektřiny na trhu nízké nebo dokonce záporné. To znamená, že lidé mohou zdarma těžit energii z fotovoltaiky nebo z elektřiny, když je cenově nejvýhodnější.

Inovace, za kterou stojí několik českých firem, včetně firmy Watt plus, využívá písek jako úložiště tepla a energie. Tento písek se ohřívá na teplotu 400 °C pro domy a 480 °C pro průmyslové aplikace, což umožňuje dlouhodobou a stabilní akumulaci energie.

Systém Watt Sand+, který měl premiéru na veletrhu Smart Energy Forum,   může získat zpět až deset MWh tepla z 100 metrů krychlových písku, což stačí na vytápění rodinného domu během zimy. Protože se z písku ztratí pouze 5-10 % tepla za sedm měsíců, je to ekonomicky efektivní a ekologické řešení.

Celý systém je také mobilní, což znamená, že lze snadno přemisťovat kontejnery s pískem na místa, kde je energie potřebná, což by mohlo být užitečné při ohrožení dodávek elektřiny nebo blackoutu. Tento systém se momentálně nachází v procesu certifikace a již přijímá předobjednávky.

Obrovský zájem a přesun na výstaviště

Veletrh moderní energetiky Smart Energy Forum letos v říjnu v Praze navštívilo v rámci konference a workshopů více než 900 hostů, dalších více než 4300 návštěvníků si prohlédlo expozice 86 firem z Česka, Slovenska a dalších 5 zemí.

„Rekordní účast přes 5200 návštěvníků představuje „zlom“ v 9-leté historii veletrhu Smart Energy Forum. Stávající prostory O2 universum zdaleka nestačily pokrýt zájem ystavovatelů, proto celý veletrh v roce 2024 přemísťujeme do nejmodernějších výstavních prostorů v PVA Letňany, které byly letos dokončeny. Přednosti nového výstaviště jsou lepší logistika, jednotná koncepce výstavy na jednom přízemním patře a mnohem kvalitnější zázemí pro doprovodný program,“ oznámil Jaroslav Dorda, organizátor veletrhu Smart Energy Forum.

Podávání přihlášek na veletrh Smart Energy Forum začíná v pondělí 6. listopadu. Zájemci o výstavní stánky se mohou hlásit na email: info@solarninovinky.cz.