Řada panelů LONGi se zadním kontaktem je reakcí na rostoucí poptávku po estetice a vysokém výkonu

Dlouhodobá spolehlivost a vysoká účinnost solárních panelů představují dva nejdůležitějšími požadavky na střešní fotovoltaické instalace ve východní Evropě. Po instalaci musí panely jednoduše garantovat očekávaný výkon po dlouhou dobu, často po desetiletí. To platí jak pro rodinné domy, tak pro průmyslové a komerční budovy. Zatímco většina výrobců fotovoltaických panelů se rozhoduje pro technologii TOPcon, společnost LONGi jako jedna z mála zvolila jinou technologickou cestu známou jako zadní kontakt (BC) a vyvinula vlastní technologii HPBC (Hybrid Passivated Back Contact).

Zdroj: LONGi Solar

Proč je technologii zadního kontaktu budoucnosti solární energie?

Tato technologie zadního kontaktu, která je využívaná v panelech řady Hi-MO X6 společnosti LONGi, řeší všechny aspekty spolehlivosti a vysokého výkonu a další důležité parametry. Tato řada panelů byla navržena a vyvinuta výhradně pro střešní instalace s dlouhou životností a pro případy použití v rezidenčním segmentu v reakci na různé výzvy a požadavky na životní prostředí, které rezidenční segment má. I po 25 letech si tyto panely zachovávají výkon 88,9% a účinnost až 23,3 %.

Společnost LONGi věří, že technologie panelů se zpětným kontaktem (BC) se stane dominantní fotovoltaickou technologií. Proto se společnost LONGi rozhodla zařadit do svého portfolia výrobků podstatnou část technologie solárních článků BC.

Podle předsedy představenstva společnosti LONGi, Baoshena Zhonga, „fotovoltaické odvětví v době „terawattové éry“ čelí radikální technologické změně. Během příštích pěti až šesti let se solární články BC, známé svou vysokou účinností a estetikou, stanou hlavní volbou ve fotovoltaickém průmyslu“.

Podobný postoj zastává i generální ředitel společnosti LONGi Solar pro východní Evropu Adrian Kočan: „Řada panelů Hi-MO X6 bude v roce 2024 naším vedoucím produktem. Vzhledem k povaze technologie BC, zlepšení odolnosti Hi-MO X6 proti skrytým mikrotrhlinám spolu s optimalizovanou konstrukcí technologie přenosu proudu a izolace činí tuto řadu mnohem lepší než ostatní výrobky na trhu, pokud jde o výkon a spolehlivost. Panel má zároveň nádherný vzhled.“

Přizpůsobeno poptávce trhu

Panely řady  Hi-MO X6 byly vyvíjeny v institutu Centrálního výzkumuhttps://www.longi.com/en/ společnosti  LONGi po dobu několika let s důrazem na požadavky koncového uživatele. Konečný produkt je specializovaným řešením pro střechy obytných a komerčních budov.

Adrian Kočan je optimistický: „Poptávka po Hi-MO X6 již nyní roste v celé východní Evropě a v roce 2024 očekáváme, že tento trend bude pokračovat.“

O šest až deset procent vyšší výkon

Patentovaná technologie článků HPBC  používaná v panelu Hi-MO X6 se vyznačuje konstrukcí bez čelní přípojnice. Tato struktura zadního kontaktu maximalizuje využití dopadajícího světla, snižuje optické ztráty, zvyšuje účinnost konverze a následně optimalizuje náklady na celkovou výrobu solární energie (LCOE).

Standardní článek HPBC má velmi vysokou účinnost 25,5 %, zatímco účinnost článku HPBC+ přesahuje 25,8 %. Panel Hi-MO X6 vybavený touto technologií vykazuje o 6 až 10 % vyšší výkon při výrobě solární energie ve srovnání s běžnými panely a technologiemi, mezi něž patří i TOPcon.

Nákladově efektivní sériová výroba

Výroba článků se zadním kontaktem je známa vysokými náklady a nízkou výtěžností vzhledem ke složitosti výrobního procesu jako takového. Společnost LONGi úspěšně vylepšila výrobní proces tak, aby byl nákladově efektivnější, a tím výrazně zvýšila výtěžnost.

„Je to důležitý krok k tomu, aby byl panel dostupný pro východoevropský trh, včetně Slovenska, které je velmi citlivé na cenu. Hromadná výroba umožňuje společnosti LONGi nabízet řadu panelů s technologii zadních kontaktů za konkurenceschopnou cenu. Uživatelé tak získají prémiovou technologii za cenu běžných panelů. To slibuje, že se nová technologie článků se zpětným kontaktem stane průlomovou nejen na Slovensku, ale v celé východní Evropě,“ dodává Adrian Kočan.

„Do konce druhého čtvrtletí roku 2024 bude k dispozici verze panelu Hi-MO X6 v provedení sklo-sklo. Bude splňovat třídu požární odolnosti A, která se na trhu stává stále více klíčovým požadavkem,“ říká Lukáš Čelovský, obchodní manažer ve společnosti LONGi pro východní Evropu, Česko a Slovensko.