Premiér Babiš bude lobbovat u šéfa Volkswagenu za českou gigatovárnu na baterie

Česko je na Prahu realizace jedné z největších zahraničních investic, které mohou dát transformaci autoprůmyslu zcela nový rozměr. Na počátku října dorazí do Prahy nejmocnější muž koncernu Volkswagen (VW) Herbert Diess, aby osobně jednal s premiérem Babišem o stavbě továrny na baterie do elektromobilů, takzvané gigafactory. Informoval o tom deník E15.

Zdroj: Vláda ČR

Zdroj: Vláda ČR

Rozhodne se prvního října?

Jednání s šéfem koncernu VW oznámil premiér Andrej Babiš novinářům v Ústí nad Labem, kde jeho hnutí ANO minulý týden představilo svůj program. „Mám s ním schůzku 1. října, kdy sem přijede. Lobbujeme, aby gigafactory na výrobu elektrobaterií vznikla v Prunéřově,“ dodal Babiš.

O výstavbě nové gigatovárny na baterie již delší dobu jedná i energetická společnost ČEZ, který celý projekt diskutuje se společností Škoda Auto, která je součástí koncernu Volkswagen. Ten už dlouho avizuje, že chce v Evropě stavět nové továrny na výrobu baterií. A jedna z nich, zdá se, by mohla být i v Česku.

Zástupci české vlády na počátku srpna potvrdili, že se chystají jednat o miliardových pobídkách pro stavbu takové továrny na baterie, za kterou má stát právě Volkswagen. U něj chce Babiš lobovat za to, aby německá skupina v Česku postavila továrnu na baterie pro elektromobily. Tato investice za zhruba padesát miliard korun má umožnit vznik dvou tisíc pracovních míst.

Další zájemci

Dosud se v rámci Česka hovořilo o několika lokalitách, kde by mohla gigafactory vzniknout. Babiš minulý týden uvedl, že chce konkrétně prosadit, aby se stavělo v Prunéřově.

Mezi potenciální zájemce o výstavby gigatovárny kromě VW patří údajně také asijské firmy. Pravděpodobně jde největší světové baterkářské firmy z Jižní Koreje a Číny, jako LG Chem, SK Innovation, čínský gigant CATL nebo možná japonský Panasonic.

Česká vláda však není jediná, se kterou koncern jedná. O obrovskou investici se uchází také další evropské státy, jako je například Polsko nebo Maďarsko