Portugalsko spustí největší hybridní plovoucí solární elektrárnu
Využití akumulace
Portugalská energetická společnost EDG dokončuje v Portugalsku spuštění nové plovoucí fotovoltaické elektrárny (PFVE), která bude největší v zemi a také jednou z největších v Evropě. Po hladině vodní nádrže Alqueva instalovaly v posledních dnech remorkéry 11 tisíc solárních panelů o ploše odpovídající čtyřem fotbalovým hřištím.
Solární elektřina vyrobená v PFVE s instalovaným výkonem 5 megawattů (MW) bude stát třetinu toho, co by při dnešních cenách stála elektřina vyrobené v plynové elektrárně. Plánovaná roční výroba zařízení je zhruba 7,5 gigawatthodin (GWh) elektřiny. Doplňovat by je měly bateriové úložiště energie.
Ředitel skupiny EDP zodpovědné za solární projekt Miguel Patena uvedl, že elektřina vyrobená plovoucí solární elektrárnou bude stát třetinu proti elektřině vyrobené v paroplynové elektrárně. Plovoucí panely nepotřebují cenné pozemky a ty na nádržích využívaných k výrobě vodní energie jsou zvláště nákladově efektivní, protože se mohou napojit na existující přípojky k elektrické síti.
Další rozšíření projektu
V roce 2017 EDP nainstalovala na přehradě Alto Rabagao pilotní plovoucí solární projekt s 840 panely. Ten jako první v Evropě testoval, jak se vodní a solární energie mohou vzájemně doplňovat.
EDP už plánuje i rozšíření projektu Alqueva. V dubnu si zajistila povolení k výstavbě druhé plovoucí farmy s instalovaným výkonem 70 MW.
Projekt Alqueva je součástí strategie EDP, jejímž cílem je, aby firma do roku 2030 byla stoprocentně zelená. Vodní elektrárny a další obnovitelné zdroje energie nyní představují 78 procent z instalované kapacity EDP, která činí 25,6 GW.
Válka na Ukrajině ukázala, že je potřeba urychlit přechod na obnovitelné zdroje energie, uvedla členka správní rady EDP Ana Paula Marquesová.