Po prohraných solárních arbitrážích opouštějí zahraniční investoři český trh

Německá společnost Antaris Solar Group (ASG) opouští solární byznys v Česku. Letos v červnu německý investor dokončil prodej svých posledních dvou solárních elektráren v Česku o výkonu přes 4 MW. Je to už druhý případ zahraničního investora, který opustil český solární trh v letošním roce.

NGEF


Exit z českého trhu

Podle sdělení advokátní kanceláře BRAUN PARTNERS společnost ASG prodala nedávno své poslední dvě fotovoltaické elektrárny v Česku s celkovým instalovaným výkonem 4,2 MW německé investiční skupině.  Společnost neposkytla údaje o cenových podmínkách transakce. 

Na celé transakci, která zahrnovala jak poradenství v oblasti energetiky, nemovitostí a M&A, se právním poradenstvím podílel nejen partner kanceláře BRAUN PARTNERS a vedoucí energetické sekce Marc Müller, ale také advokát Michal Fógel.

Německá společnost  ASG v minulosti vlastnila i jednu z největších českých fotovoltaických elektráren  v Česku nedaleko Stříbra o výkonu 13,65 MWp. Tuto elektrárnu postavila v roce 2009 německá společnost  S.A.G. Solarstrom AG (S.A.G.) Investiční náklady tehdy činily přes 60 milionu EUR. ASG později tuto elektrárnu od S.A.G. odkoupila. 

Neúspěšné solární arbitráže

Mnohé zahraniční společnosti letos postupně opouštějí český solární trh. Jedním z důvodu jsou neúspěšné solární arbitráže, které zahraniční investoři vedli proti českému státu. 

Od roku 2013 skupina investorů do solární energetiky zažalovala stát kvůli zavedení 26procentního odvodu z výnosu fotovoltaických elektráren (tzv. solární dani). Drtivá většina (6 se 7) arbitráži skončila nedávnou prohrou solárních investorů. Toto byl i případ společnosti ASG z Německa.

Arbitráže jsou většinou výsledkem smluv o ochraně investic z počátku 90. let. Smlouvy byly většinou pro ČR nevýhodné.  Ministerstvo financí již delší dobu pracuje na tom, aby tyto smlouvy zanikly. 

Společnost ASG není jedinou, která letos opustila český fotovoltaický trh. Letos v červnu  český trh opustili i polští investoři. Od polského fondu Eques Fotovoltaica česká investiční skupina JUFA nakoupila portfolio pěti solárních elektráren o výkonu téměř 12 MW.

Díky transakci za téměř miliardu tak JUFA navýšila své solární portfolio v Česku na celkový  výkon 82 megawattů. V současnosti se JUFA stává druhým největším provozovatelem fotovoltaických elektráren v Česku za Skupinou ČEZ. 

Během dvou let Jufa zvýšila počet svých solárních parků na 32. Mezi významné akvizice patří například nákup jedné z největších českých solárních elektráren, fotovoltaické elektrárny Brno Tuřany s instalovaným výkonem téměř 22 megawattů.