Pardubický kraj bude investovat do fotovoltaiky, hledá projektanty elektráren

Radní Pardubického kraje na svém posledním jednání vyhlásili výběrové řízení na zpracování projektové dokumentace pro výstavbu fotovoltaických elektráren v areálech školských a zdravotnických zařízení. Pardubický kraj chce nyní školám snížit energetickou zátěž a zařídit moderní vybavení ve svých budovách, a to zejména ve školách.

Zdroj: SFŽP


Nové elektrárny za 23 milionů korun

Stále rostoucí ceny energií v posledních měsících musí řešit nejen domácnosti, ale také i Pardubický kraj. Krajští radní se proto zaměřili na investice do energeticky úsporných opatření. Zelenou také dostaly  fotovoltaické elektrárny na střechách krajských budov.

Pardubický kraj počítá se s osazením panelů na střechy budov, což by mělo přispět ke snížení ročních nákladů spojených s provozem jednotlivých objektů.

Kraj plánuje výstavbu elektráren na Střední škole automobilní v Holicích, Speciální ZŠ, MŠ a praktické škole v Ústí nad Orlicí, Střední škole chovu koní a jezdectví v Kladrubech nad Labem, v LDN Rybitví a Vysokomýtské nemocnici.

„Ve všech případech bude součástí realizace výstavby i dodávka zařízení pro dispečerské řízení výroby elektřiny. Poté, co jsme na začátku roku přidali do výzvy Modernizačního fondu i kladrubskou školu, se celkové náklady všech projektů vyšplhaly zhruba na 23 milionů korun, z toho 6,5 milionu korun by měl tvořit podíl evropských dotací. Návratnost těchto investic je však dle studií dosažitelná i bez dotací,“ uvedl radní pro regionální rozvoj a evropské fondy Ladislav Valtr.

Pojistka proti zdražování energie

Pardubický kraj výstavbou fotovoltaických elektráren reaguje na stále zvyšující se ceny energií, v jejich dodávce chce být více soběstačný. Výrazně se ceny energií propisují do provozních nákladů na krajských školách.

„Situace s energiemi je všeobecně známa. Dopadá na nás všechny a na školy nevyjímaje. Na nastalou situaci proto musíme reagovat, jinak se může stát, že peníze budou chybět jinde, a nedojde tak například k realizaci některých investic, čemuž chceme maximálně předejít,“ sdělil radní pro oblast školství Josef Kozel.

Pardubický kraj chce nyní školám snížit energetickou zátěž a zařídit moderní vybavení ve svých budovách, a to zejména ve školách.