Omezí EU dovoz „neekologických“ baterií?
Místopředseda nové Evropské komise Maroš Šefčovič tento týden prohlásil, že baterie, které nesplňují ekologická a další kvalitativní kritéria, nebudou na evropském trhu tolerovány. Brusel tak hodlá podpořit rozvoj místní výroby bateriových technologii, která zatím svoji výrobní kapacitou silně zaostává zejména za asijskou konkurencí.
Nové normy
Maroš Ševčovič je zakladatelem projektu Evropské bateriové unie (EBU), která má za cíl podpořit rozvoje nového bateriového průmyslu v zemích Evropské unii. Hraje se přitom až o 250 bilionů euro do roku 2025.
Výstavba nových bateriových továren v EU zatím spíše zaostává s výjimkou projektu Northvold ve Švédsku a továrny HE3DA na severní Moravě. Další připravované projekty buď zůstaly pouze ve fázi projektů, nebo se rovnou zcela zrušily (Terra E).
Nyní jako Víceprezident evropské komise Ševčovič připravuje environmentální normy pro baterie, které by mohly vyloučit například dovoz levných baterií z jihovýchodní Asie, jelikož dostatečně nenaplňují environmentální standardy. Šefčovič minulý týden uvedl, že současný návrh pravidel by skutečně vedl k zákazu těchto baterií na evropském trhu.
„I evropské výrobky musí respektovat standardy v jiných zemích, uvedl slovenský komisař. Komise očekává, že na tyto standardy výrobci ze třetích zemí adekvátně zareagují zlepšením podmínek při výrobě a užitím udržitelnějších materiálů,“ dodal Ševčovič.
Další podpora
Komise tento týden rovněž oznámila, že schválila rozpočet ve výši 3,2 miliard eur na státní podporu projektů zabývajících se akumulací v sedmi státech EU, včetně Polska či Německa. Komise se také chce zaměřit na projekt Bateriové aliance, který se soustředí na spolupráci průmyslových odvětví s cílem vytvořit první evropský „bateriový ekosystém“.
“Samozřejmě že asijská konkurence nespí. Dobře si uvědomuje naše cíle v rámci Bateriové aliance. Proto je práce na nových standardech pro baterie důležitá: pokud zde chcete baterie prodávat, pak musíte splňovat naše standardy,“ zdůraznil Šefčovič.
Podle vyjádření několika expertů reálně hrozí, že pokud do roku 2025 v Evropě nevznikne dostatečná výrobní kapacita bateriových článků, pak trh zcela ovládnou výrobci z Číny a Jižní Koreje, kteří jsou v současnosti lídry trhu.