Olomoucký kraj bude investovat do nových solárů

Díky úsporám v provozních výdajích se Olomoucký kraj chystá investovat do nových fotovoltaických elektráren. Ty nově vyrostou na střechách několika organizací poskytujících sociální služby.

Zdroj: PKV

Nové investice do solárů

Podle sdělení Olmouckého deníku měl Olomoucký kraj v září 2020 dluh přesahující tři miliardy korun a byl tak nejzadluženějším v celé republice. Krajští zastupitelé tehdy ještě schválili další úvěr ve výši půl miliardy korun, protože hejtmanství se nedostávalo financí potřebných na provoz do konce roku.

Současnému vedení kraje se daří dluh každoročně snižovat, aktuálně se pohybuje okolo 2,6 miliard.Na provozních výdajích kraj ročně ušetří řádově stovky milionů. Nyní hodlá Olomoucký kraj část uspořených peněz využít na výstavbu solárních elektráren.

„Z loňského a předloňského roku zbývá zhruba miliarda korun, kterou můžeme využít na další investice. Část těchto prostředků vložíme do energeticky úsporných opatření,“ sdělil hejtman Josef Suchánek.

Pět desítek nových solárních instalací

Již letos na podzim Olomoucký kraj vyhlásí výběrové řízení na fotovoltaiku pro deset příspěvkových organizací sociálních služeb.  Hejtmanství plánuje postupnou výstavbu až pěti desítek solárních elektráren.

„Do budoucna máme vytipovány další objekty včetně škol, kde by mohly solární elektrárny vzniknout. Z dlouhodobějšího hlediska přemýšlíme také o tom, zda podpořit či nepodpořit větrné elektrárny,“ popsal Josef Suchánek.

Olomoucký kraj v delším časovém horizontu zvažuje i další alternativní zdroje energií. Například malé přečerpávací elektrárny.

„Jeden velmi zajímavý projekt právě připravuje vedení obce Slatinice. Sledujeme ale také další alternativní možnosti, jakými jsou například malé modulární reaktory, protože úspory energií jsou pro provoz budov v majetku kraje velmi důležité,“ dodal hejtman.