Obří paroplynovou elektrárnu v Kalifornii uzavřou kvůli levné zelené energii akumulované v bateriích

Americká společnost General Electric (GE) nedávno oznámila, že ukončí provoz své kalifornské paroplynové elektrárny, která je v provozu necelých 10 let. Podle společnosti GE není provoz elektrárny se zastaralou technologií v konkurenci větrných a solárních elektráren ekonomicky rentabilní.

Windcom


Levná zelená energie vytlačuje tradiční zdroje

Paroplynová elektrárna Inland Empire Energy Center o výkonu 750 MW začala v Kalifornii vyrábět elektřinu v letech 2008-2010. Už na konci letošního roku ale ukončí její provozovatel – společnost GE její provoz.

Tato paroplynová elektrárny vyoužívá dvě turbíny GE třídy H, vyvinuté teprve v minulé dekádě. Důvodem předčasného uzavření tohoto zdroje je silná konkurence na deregulovaném energetickém trhu v Kalifornii, kde levné větrné a solární zdroje vytlačují zdroje fosilní. 

Paradoxně se mají paroplynové elektrárny díky své flexibilitě stát  vhodným doplňkem k intermitentním obnovitelným zdrojům energie. Podle GE elektrárna není vhodná pro potřeby vyvíjejícího se trhu v Kalifornii, který vyžaduje schopnosti rychlého startu k uspokojení špičky poptávky v tamní elektrizační soustavě.

Velkokapacitní baterie jako náhrada

Společnost GE rozhodla paroplynovou elektrárnu zdemolovat a prodat pozemek společnosti Nova Power, která na místě vybuduje obří baterii (BESS).

Prudký pokles cen obnovitelných zdrojů tak mění v USA energetický mix, kde vytlačuje zemní plyn. Fakt, že na místě elektrárny vyroste obří bateriový úložný systém, aktuální energetickou revoluci jen podtrhuje.

Podle americké společnosti Strategen Consulting lze v současnosti v USA postavit paroplynové elektrárny, které vyrábějí elektřinu za cenu přes 100 USD/MWh. Solární elektrárna o stejném výkonu s akumulací energie na 4 hodiny přitom poskytne stejnou službu za cenu mezi 50-60 100 USD/MWh.