Obchodní válka může znovu ohrozit rozvoj fotovoltaiky ve světě

Neuběhl ani rok od doby, kdy americký prezident Donald Trump vyhlásil nová cla na dovoz levných čínských solárních panelů do USA ve výši 25%, a celá situace se opět opakuje. Tentokrát Trump oznámil cla na dovoz levných stavebních ocelových konstrukcí z Číny a Mexika do USA, což může dále ohrozit rozvoj fotovoltaiky na druhém největším světovém trhu v USA.

Wikipedia


Opakování hrozby

V roce 2013 uvalila Evropská unie restriktivní opatření na dovoz levných solárních panelů z Číny v podobě minimálních cen a kvantitativních omezení. Původně Brusel zvažoval i možnost zavedení dovozních cel na čínské panely, ale nakonec od tohoto kroku ustoupil.

Uvalená opatření na dovoz levných čínských panelů do EU způsobila stagnaci rozvoje fotovoltaiky v Evropě až do konce roku 2018, kdy Brusel dovozní omezení zrušil. V důsledku dovozních omezení pro čínské panely se v Evropě nerealizovala řada nadějných FV projektů, a došlo k propouštění zaměstnanců v řadě instalačních firem.

Později Evropská unie uvalila dovozní cla na čínské solární sklo, což poškodilo mimo jiné i výrobce solárních panelů v Evropě. V letech 2013-2018 navzdory ochraně evropského trhu zbankrotovala řada místních výrobců panelů, kteří se nedokázali prosadit na trhu.

Opakování hrozby

Je škoda, že se americký prezident Trump inspiroval jednáním Evropské unie, a po jejím vzoru nyní zavádí obdobná opatření na ochranu amerického fotovoltaického trhu. Dovozní cla na čínské solární panely a články ve výši 25 % rozhodně nepřispějí k rozvoji fotovoltaiky v USA. Podobné to platí i pro cla na fotovoltaické železné konstrukce, které nedávno Trump oznámil.

V krátkodobém horizontu totiž dojde k předzásobení čínskými solárními panely, což již nyní zvyšuje import panelů z Číny do USA. Hlavní výrobci amerických panelů, kterými jsou SunPower a First Solar, na tom mohou rozhodně krátkodobě vydělat. Avšak další výrobci z Asie, kteří mají továrny v USA, jako je korejský holding Hanwha QCells nebo čínská společnost Jinko Solar, nebudou mít problémy s nákupem levných solárních článků mimo Čínu, například z Malajsie či Thajwanu.

Dovozní cla a jiná opatření mohou v dlouhodobém horizontu způsobit útlum rozvoje fotovoltaiky v USA. Ke stejnému vývoji došlo nedávno v Evropské unii. Pokud je toto cílem politiky prezidenta Trumpa, pak se ale brzy Čína může začít „bránit“ s tím, že uvalí obdobná opatření na dovoz amerických produktů do Číny – například zdaní softwarové produkty od americké společnosti Microsoft. 

Spornou otázkou zůstává, kdo na nové obchodní válce spíše vydělá či prodělá. Škoda, že si to americký prezident asi neuvědomuje…