Nový elektromobil od Fordu bude fungovat jako obří powerbanka pro napájení rodinného domu

Americká automobilka Ford chystá novinku na poli elektromobility. Její nový  elektrický pick-up truck F-150 Lightning již získal milion rezervací před uvedením na trh. Kromě dopravy bude nový elektromobil od Fordu sloužit také jako baterie pro váš dům.

Zdroj: Ford

Navýšení výrobních kapacit

Ford již oznámil že navýšil už dvakrát  plánovanou výrobní kapacitu pro F-150 Lightning. A to na 150 000 kusů ročně kvůli velkému zájmu ze strany potenciálních zákazníků.

Počátkem ledna 2022 otevřel Ford on-line konfigurátor, kde si zájemci mohou vybrat ze čtyř výbavových stupňů nového elektromobilu: Pro, XLT, Lariat a Platinum. Ceny začínají na velmi slušných $39 974, Platinum začíná na $90 874.

Verze Pro je jediná dostupná s baterií „Standard Range“, tedy 98 kWh využitelných pro dojezd asi 370 km, ostatní mají baterii o kapacitě 131 kWh využitelných pro dojezd až 483 km (EPA). Auto je vybaveno 19,2kW palubní nabíječkou (80 A), případně je možné nabíjet až 150 kW u rychlonabíječek.

Obří powerbanka pro rodinný dům

Elektrický Ford F-150 dokáže být také obří powerbankou. Rodinný dům zvládne napájet tři dny. Dokáže totiž fungovat jako generátor elektřiny o výkonu až 9,6 kW. Takže když vám náhodou vypadne proud, hodí se mít auto zaparkované poblíž domu.

Funkce označená jako Ford Intelligent Backup Power, která vzbudila velkou vlnu ohlasů na sociálních sítích, je zatím k dispozici pouze v modelu F-150 Lightning s prodlouženým dojezdem. Ford se kvůli možnosti napájet z vozidla celý dům spojil se společností Sunrun, která se specializuje na solární energii.

Obě firmy společně vyvinuly baterii s kapacitou 131 kWh, která umí přepnout do funkce powerbanky, jež umí podat výkon 9,6 kW. Průměrný dům v USA přitom spotřebuje 30 kWh za den, takže má F-150 dost energie na jeho napájení po tři dny.

Celé řešení je však podmíněno tím, že zákazník smí používat tuto funkci pouze za předpokladu, že musí mít dům vybaven systémem Home Integration od zmíněné společnosti Sunrun. Toto řešení pak umožní vozidlu ukládat a dodávat energii do domu různými způsoby. Mimo tuto funkci společnost Sunrun nabízí i sadu solárních panelů, pomocí kterých lze Ford F-150 Lightning nabíjet.