Novinka: Na český trh přichází osvědčený montážní systém pro FVE od německého výrobce novotegra

Po přechodu společnosti Solid Power Distribution pod křídla skupiny BayWa r.e. se na český trh dostává osvědčený montážní systém pro fotovoltaické elektrárny (FVE) od německého výrobce novotegra.  České zastoupení BayWa r.e. tak v současnosti zajišťuje dostupnost kompletního balíčku komponentů nutných k instalaci FVE.

Zdroj: novotegra GmbH

Na trhu již od roku 2003

Novotegra s výrobním závodem v německém Tubingenu není žádným nováčkem na poli montážních systémů pro FVE. Na vývoji konstrukčních řešení pro FVE novotegra pilně pracuje již od roku 2003, kdy vznikly první prototypy střešních háků.

Byl to právě střešní hák (ZD 30 M12), který svou unikátní konstrukcí a naprosto skvělými mechanickými vlastnostmi posunul společnost až na přední pozici lídrů v oblasti montážních systémů FVE.

Ostatně společnost nezahálela ani při návrhu profilů. Novotegra je označuje jako C-profily, a jelikož se nasazují přímo na střešní hák se závitem, montáž je tak efektivně přístupná, pohodlná a rychlá. Navíc je možnost vést v profilu kabeláž, která mnohdy narušovala estetiku celé FVE.

Úchyty zase přesně pasují do profilů, vložením a otočením se úchyt na profil nasadí a lze si ho jednoduše přizpůsobit parametrům panelů. Lze ho otočit pouze v jednom směru, takže nevzniknou žádné komplikace. Navíc svou modularitou obslouží jakoukoli šířku rámu panelů, od nejtenčích až po ty nejrobustnější.

Řešení pro ploché střešní konstrukce

Na ploché střešní konstrukce má novotegra připravený samozátěžový systém pod označením Flat Roof II. Nabízí řešení pro orientaci East/West, ale také South.  Systém zahrnuje použití žlabů s EPDM podložkou, patek a nosičů modulů.

Ty se pouze nacvaknou do žlabu v potřebné rozteči dle velikosti použitých panelů. Úchyty jsou rovněž univerzální pro jakékoli šířky panelů. Montáž je tak velice jednoduchá, rychlá a nenáročná na použití montážního nářadí.

Sklon panelů je nastaven dle nosičů modulů na 13°. Tento sklon byl mnohokrát testován ve větrném tunelu a při pevnostních zkouškách. Z výsledků testování bylo evidentní, že se jedná o optimální řešení při použití nejmenšího balastního zatížení, nejvyššího výkonu a samočistícího účinku na sněhovou pokrývku.

Veškeré konstrukční prvky si lze jednoduše navrhnout v online konfigurátoru Solar-Planit.cz, který je volně dostupný i v české verzi! Výstup z programu zahrnuje jednak soupis potřebného materiálu k instalaci, ale také výpočet balastního zatížení a spoustu dalších informací.


Produkty značky Novotegra jsou dostupné ve společnosti BayWa r.e. Solar Systems s.r.o.