Německo je na prahu nové fotovoltaické revoluce

Německé fotovoltaice ještě donedávna hrozil obrovský kolaps kvůli omezení další podpory. Vše má změnit novela stávajícího zákona o podpoře obnovitelných zdrojů (EEG), kterou má na počátku července urychleně projednat a schválit německý parlament.

Zdroj: Wikipedia

Zdroj: Wikipedia

Limit pro podporu fotovoltaiky

Nad dalším rozvojem fotovoltaiky v Německu dlouho visel Damoklův meč v podobě limitu na jejich podporu. Německo má v současnosti nainstalovalo přes 51 GW fotovoltaických elektráren a pomalu se blíží pokoření mety 52 GW.

 

Podle současné legislativy by v případě dosažení celkového instalovaného výkonu ve fotovoltaických zdrojích o hodnotě 52 GW již nové elektrárny do výkonu 750 kW neměly nárok na podporu ve formě pevných výkupních cen (FIT). Jedinou výjimkou by byly pouze aukce pro velké elektrárny.

 

Pro německé zástupce solární branže však dynamický rozvoj fotovoltaiky v posledních měsících přináší velkou nejistotu kvůli průtahům s novelou EEG, jenž má zrušit limit pro FIT. Podle analýzy BSW-Solar by neschválení novely EEG mohlo vést až k polovičnímu propadu tamního solárního trhu.

 

„V posledních týdnech se stále více solárních společností bojí o budoucí existenci. Nejčastěji uváděnou příčinou současné situace je hrozba ukončení podpory, zatímco koronavirus má zatím jen malý vliv na pokles poptávky po solárních systémech,“ říká Carsten Körnig, prezident BSW-Solar.

Novela otevírá nový boom

Pro německou fotovoltaiku však přichází brzká naděje. Již 3. července bude o novele EEG jednat německý parlament Bundestag. Novela EEG nejen že ruší limit ve výši 52 GW pro podporu nových FVE o výkonu do 750 kWp ve formě FIT, ale také zavádí další opatření na podporu klimatu v Německu.

 

Díky novele EEG například dojde k navýšení podpory pro fotovoltaiku na budovách, které se budou renovovat. Novela počítá i s větší podporou pro akumulaci v budovách vybavených FVE na střechách či fasádách.

 

Již na podzim roku 2019 německá vláda schválila velmi  ambiciózní plán na ochranu klimatu, ve kterém je obsažen nový cíl pro rozvoj fotovoltaiky. Současný instalovaný výkon ve výši cca 51-52 GW se má do roku 2030 navýšit až na 98 GW.

 

Zástupci BSW-Solar nový cíl rozvoje pro fotovoltaiku uvítali, ale také zdůraznili nutnost upravit stávající legislativu tak, aby se reálně mohl nový cíl ve výši 98 GW do roku 2030 s Německu splnit. Každoročně by tak Německo mělo nainstalovat FVE o výkonu minimálně 10 GW, přičemž polovina z nich by měla vyrůst na budovách.