Navýšení výroby baterií ve Škodě předznamenává další masivní investice

Minulý týden automobila Škoda Auto a.s. (dále jen „Škoda“) ve svém závodě v Mladé Boleslavi spustila novou linku na výrobu baterií. Automobilka tak podle expertů naznačuje, že bude pravděpodobně expandovat i ve výrobě bateriových článků, které nyní dováží od asijských dodavatelů.

Zdroj: Škoda Auto a.s.

Strategické rozhodnutí se blíží

„Škoda je přesvědčena, že její mateřský koncern Volkswagen přijme rozhodnutí o čtvrté velké továrně na baterie v Evropě nejpozději do roku 2023,“ uvedl šéf výroby a logistiky značky Michael Oeljeklaus.

VW v říjnu uvedl, že v první polovině roku 2022 plánuje rozhodnout o umístění plánovaného závodu na výrobu bateriových článků ve východní Evropě, který by byl čtvrtým v rámci plánu vybudovat do konce desetiletí šest takových závodů v Evropě.

„Doufáme a jsme přesvědčeni, že toto rozhodnutí bude přijato koncem podzimu, možná nejpozději příští rok. Doufáme, že VW rozhodne ve prospěch České republiky,“ řekl šéf Škodovky. O východoevropskou továrnu na baterie, která má být otevřena v roce 2027, se podle VW uchází Maďarsko, Polsko, Slovensko a Česká republika.

Nová linka na výrobu baterií

Škoda zahájila minulý týden ve svém hlavním výrobním závodě výrobu bateriových systémů pro plně elektrické vozy. Mladoboleslavský hlavní závod automobilky je tak jediným výrobním místem bateriových systémů pro platformu elektrických vozů MEB koncernu v Evropě kromě Německa

Linka bude montovat bateriové systémy pro elektromobily značek Škoda, VW, Audi a Seat založené na platformě MEB koncernu VW. Roční produkce bude začínat na 250 000 systémech a do roku 2023 vzroste na 380 000.

„Zahájením výroby bateriových systémů pro platformu MEB budeme vyrábět absolutně klíčovou komponentu v srdci našeho podniku. Dosáhli jsme tím dalšího cíle pro úspěšnou transformaci směrem k elektromobilitě,“ řekl člen představenstva Michael Oeljeklaus.

Cíl Škody je do roku 2030 chce ve všech třech českých závodech vyrábět elektrokomponenty nebo elektromobily. V příštím roce plánuje Škoda rozšíření výrobní linky na bateriové systémy, ročně pak bude schopna vyrobit na 380.000 bateriových systémů. Vyžádá si to investici dalších 57 milionů eur (1,4 mld. Kč), Škoda kvůli rozšíření také přijme 180 nových zaměstnanců.