Na Slovensku se rozběhla první linka na výrobu baterií

Společnost InoBat v pátek oznámila, že spustila svoji výrobní linku na bateriové články ve Voderadech u Trnavy. Jedná se o první linku svého druhu na Slovensku.  Zahájení výroby je plánováno na jaro příštího roku.

Zdroj: Inobat

První bateriový projekt

Jedná se o investici, která se připravuje od roku 2019. V následujícím roce 2020 získala společnost InoBat povolení k provozu, přičemž původním záměrem bylo zahájit výrobu lithium-iontových baterií pro elektromobily v roce 2021.

Společnost InoBat má ve Voderadech centrum pro výzkum a vývoj baterií. Spolu s linkou na sériovou výrobu baterií jde o aktivity, které by měly postupně vést k výstavbě závodu na výrobu gigabaterií na Slovensku ve spolupráci s čínskou společností Gotion High-Tech. Nová gigatovárna na baterie o kapacitě až 40 GW ročně by se měla začít stavět v Šuranech v příštím roce.https://www.gotion.com/

„Továrna ve Voderadech má vyrábět baterie pro prémiové zákazníky, kteří vyžadují vysoce výkonné články. Baterie ze Šuran budou naopak určeny pro zákazníky vyžadující velké objemy se standardním výkonem,“ řekl generální ředitel společnosti InoBat Marián Boček.

50 tisíc článků ročně

Bateriovou linku ve Voderadech dodal čínský dodavatel Wuxi Lead a její instalace trvala čtyři měsíce. Maximální instalovaná kapacita je na úrovni 50 tisíc bateriových článků ročně.

V první fázi bude linku obsluhovat 41 operátorů, kteří budou část procesu formování a zrání baterií provozovat nepřetržitě.

Výrobní linka se skládá z 35 výrobních strojů a váží 308 tun. Zahrnuje celý proces výroby baterií od přípravy anodové a katodové směsi až po konečné lisování a zrání. Linka využívá nejmodernější technologii vysokorychlostního vrstvení. Přesun linky z Číny na Slovensko trval osm týdnů, přičemž technologie putovala ve 44 přepravních kontejnerech.

Společnost InoBat se specializuje na výzkum, vývoj, konstrukci, výrobu, recyklaci a konečnou likvidaci inovativních elektrických baterií navržených na míru specifickým potřebám a požadavkům globálních běžných i specializovaných výrobců OEM v oblasti energetiky.

„Každý sen začíná vizí. Vize společnosti InoBat začala nápadem umístit Slovensko na mapu světa elektromobility. Jsme velmi rádi, že se z nápadu rychle stal kompletní projekt, na kterém jsme začali spolupracovat s partnery z celého světa a společně jsme vytvořili první bateriové články pro elektromobily,“ řekl Marián Boček, generální ředitel společnosti InoBat.