Ministr Síkela si prohlédl největší českou fotovoltaiku v Chile

Se zástupci 30 firem a institucí vyrazil minulý týden ministr průmyslu Síkela na cestu po Chile a Uruguayi. Jeho první zastávka v Chile směřovala na projekt solární elektrárny, kterou realizuje česká skupina podnikatele Sobotky SOLEK.

Zdroj: Solek

Největší česká fotovoltaika v Chile

„Bylo nám velkou ctí přivítat minulý týden na stavbě našeho dosud největšího projektu solární elektrárny Leyda v Chile českého ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu,“ komentoval návštěvu na svém  LinkedIn profilu zakladatel a CEO společnosti SOLEK  Zdeněk Sobotka.

Během návštěvy ministra Síkelu doprovodili další vzácní hosté, ke kterým patřili Pavlu Bechnému, Javierovi Petersenovi, Andrési Rochettovi, Stephanii Crichtonové a mnoho dalších.

Projekt obří solární elektrárny Leyda se nachází 90 km od hlavního města Santiago de Chile a rozkládá se na 120 hektarech. Jeho rozloha odpovídá 150 fotbalovým hřištím.

S kapacitou 95,2 MW se zde ročně vyrobí přibližně 185 GWh solární energie, což postačí k napájení přibližně 23 000 místních domácností. „Díky tomu zabráníme produkci 71 000 tun oxidu uhličitého a aktivně přispějeme k ambicióznímu plánu Chile stát se do roku 2050 uhlíkově neutrální,“ řekl Sobotka.

Podpora exportu

Cílem podnikatelské mise v čele s ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou (STAN) je rozvinout spolupráci v energetice, digitalizaci nebo environmentálních technologiích na trzích v Chile a Uruguayi. Podle dostupných statistik je Chile ze zemí Latinské Ameriky po Mexiku a Brazílii třetím nejdůležitějším exportním trhem České republiky.

„Jednat budu s klíčovými představiteli obou zemí jak o podpoře stávajících projektů, tak o vyhledávání nových příležitostí pro naše firmy. Velký potenciál vidím především v oblasti informačních technologiích a digitalizaci, energetice a udržitelných technologiích,“ řekl Síkela.

Právě energetika a obnovitelné zdroje jsou v Chile a Uruguayi podle MPO silně rozvinuté. Obě země se chtějí také více zaměřit na výrobu zeleného vodíku. Například cílem Chile do roku 2030 je vyrábět nejlevnější zelený vodík a do roku 2040 se dostat mezi tři největší exportéry vodíku. V Uruguayi, která naopak patří k největším výrobcům celuózy, se pak obnovitelné zdroje, zejména větrná energie a biomasa, na výrobě elektřiny podílí 98 procenty, sdělilo MPO.