Po expanzi v Chile se Solek vrací na český fotovoltaický trh

Tuzemská energetická skupina Solek Holding, která v posledních letech expandovala zejména v oblasti výstavby solárních elektráren v Chile, se chce rozvíjet i v Česku. Majitel Zdeněk Sobotka cílí výstavbu na střechy komerčních a městských budov a do tří let chce vybudovat elektrárny o výkonu v řádu stovek megawattů.

Zdroj: Solek

Návrat na český trh po 12 letech

Holding Solek SE založil Sobotka v roce 2010 a tehdy firma uskutečnila svoji první a dosud jedinou českou instalaci poblíž středočeského Mšena. Od té doby se zaměřila na zahraniční trhy, a to zejména v Chile, kde má fotovoltaické elektrárny s výkonem téměř 200 megawattů zapojených do sítě.

Nyní se společnost sídlící v Praze chce zaměřit i na domácí trh. Důvodem je zejména přechod společnosti k obnovitelným zdrojů a rehabilitace českého trhu s udržitelnými energiemi.

„Doba se změnila a pro mě osobně je důležité se zapojit nejen do konverzace o rozvoji udržitelné energetiky u nás, ale také do výstavby samotné. Se zkušenostmi, které máme ze zahraničí chceme v Česku v nejbližších třech letech vybudovat elektrárny o výkonu v řádu stovek megawatt,“ vysvětluje rozhodnutí majitel a zakladatel společnosti Zdeněk Sobotka.

„V Česku dochází k energetické revoluci zdola, navíc s podporou vlády, což je jen dobře. Energetická nezávislost Česka na Rusku i dalších zemích se neobejde bez rychlé a odpovědné výstavby vlastních udržitelných projektů. Ty solární jsou proto strategickým řešením,“ řekl Sobotka.

Chile zůstává klíčovým trhem

Klíčovým trhem pro Sobotkovu firmu je nyní díky optimálním slunečním podmínkám Chile. V zahraničí působí i Slovensku, v Rumunsku a minulý rok začala stavět na Kypru. Loni do sítě mimo ČR Solek zapojil solární zdroje o objemu 69 megawatt. To bylo více než v Česku, kde bylo loni instalováno celkem 62 megawattů nových solárních elektráren.

I v Česku vidí Solek strategickou pozici pro solární výstavbu. „Navzdory nižšímu ročnímu úhrnu dopadající sluneční energie mají tuzemské solární projekty výhodu v mírné zimě a podnebí, které prodlužuje životnost panelů a snižuje nároky na jejich údržbu,“ uvedl Sobotka

V Česku se Solek hodlá zaměřit na výstavbu elektráren na střechách komerčních budov a na komunitní projekty, u nichž jsou zadavatelem skupiny obyvatel, obce a jejich sdružení. Firma chce klientům nabídnout nejen projektování a výstavbu elektráren, ale také pomoc s výběrem dotačního programu a dokumentací spojenou s žádostí o dotaci včetně připojení k distribuční soustavě.