Komora OZE: V roce 2030 by ČR z OZE mohla vyrábět dvakrát více elektřiny

V roce 2030 by v Česku z obnovitelných zdrojů energie (OZE) mohlo pocházet dvakrát více elektřiny než dnes, tedy asi 28 procent. Zelené zdroje by také mohly pokrývat třetinu veškeré spotřeby tepla a chladu. Uvedli to v tiskové zástupci Komory obnovitelných zdrojů energie (KOZE). 

Sunenergy


Větrné a fotovoltaické elektrárny nejlevnějším zdrojem

Podle materiálu ministerstva průmyslu a obchodu na základě metodiky Eurostatu činila v roce 2016 spotřeba elektřiny z OZE v ČR 13,6 procenta.

„V roce 2030 bude už velká většina uhelných elektráren a tepláren odstavena a žádný nový jaderný blok tu stát nebude. Pokud se podíváme na cenu, za kterou dokáží energii vyrábět, jsou větrné a fotovoltaické elektrárny nejlevnějším zdrojem vůbec. Porovnávám samozřejmě nové s novými, nikoliv starými, účetně již odepsanými jadernými nebo uhelnými elektrárnami,“ uvedl dnes předseda KOZE Štěpán Chalupa.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) nedávno uvedl, že obnovitelné zdroje energie (OZE) budou v Česku v budoucnu pravděpodobně druhým nejvýznamnějším zdrojem po jaderné energetice. 

„Jestli nechceme zaspat v rozvoji stále levnější čisté energetiky, tak je tu potřeba ročně spouštět nejméně 470 až 500 megawattů (MW) nových fotovoltaik, především na střechách, fasádách nebo brownfieldech,“ uvedl předseda Cechu akumulace a fotovoltaiky Aleš Hradecký. 

Podpora OZE z prodeje emisních povolenek

Komora ve svých výhledech s novým jaderným zdrojem nepočítá. Největší část peněz na finanční podporu rozvoje OZE podle ní získá stát v příští dekádě z obchodování s emisními povolenkami. Komora OZE připomněla, že jejich cena v posledních letech vyskočila nahoru a drží se kolem 25 eur (636 Kč) za tunu.

„Experti předpokládají, že dál poroste. Stát by z nich na podporu OZE mohl pro roky 2021 až 2030 získat kolem 350 miliard korun, o další miliardy mohou investoři soutěžit v rámci celé EU,“ uvedla. Komora OZE

Komora OZE prosazuje, aby 116 miliard korun, na které budou mít přednostní nárok provozovatelé elektráren, tepláren a průmyslníci, jim bylo přiděleno pouze za splnění podmínky, že jimi nabídnutá cena pro danou technologii bude nižší nebo rovna ceně, která bude výsledkem soutěže mezi ostatními provozovateli obnovitelných zdrojů. 

“Čerpání prostředků z Modernizačního fondu musí splňovat minimálně shodná kritéria efektivity jako soutěž o podporu,” upozornil na důležitý kritický bod rozvoje obnovitelných zdrojů Martin Bursík, poradce Komory OZE.