Kauza Malina: Pokud si nedoplatíš, solární elektrárnu od nás nedostaneš?

Společnost Energetický Holding Malina (EHM), která je v úpadku poté, co nechala na „holičkách“ více než 3000 zájemců o soláry v Česku, nabízí některým svým klientů dokončení nezapočatých elektráren. Většina zákazníků si bude muset připlatit, jinak nedostane nic.

Zdroj: Deník DNES

Sporná mise

Cesta k záchraně poškozených zákazníků společnosti EHM se komplikuje. Nové vedení padlého EMH minulý týden oznámilo, že eviduje 830 rozestavěných zakázek, které jsou podle dlužníka dokončeny v rozmezí deseti až 90 procent, Navíc, firma nabrala dalších 2300 objednávek, u kterých žádnou práci zatím nezahájila.

EMH v současnosti eviduje cca 400 zakázek, u kterých chybí jen revize. Jedná se o elektrárny, jejichž dokončení a vyfakturování by mělo být nejjednodušší. Firma má velký chaos v dokladech. Kromě toho jí chybí peníze na to, aby jednotlivé rozestavěné instalace zkontrolovala a případně dokončila

Problém je, že firma nyní připustila, že skladové zásoby nevystačí na pokrytí ani rozestavěných projektů, a to navzdory dlouhodobým proklamacím o velkém počtu komponent.

Největší výzvou pro EMH je u 2300 zakázek, které dosud nebyly zahájeny. Jedná se o klienty, kteří zaplatili zálohu – obvykle kolem 300 tisíc korun, v některých případech až půl milionů jako předplatbu. Na vrácení záloh firmě scházejí peníze.

Zaplať, jinak elektrárnu nedostaneš?

Na bankovních účtech EMH zůstalo v době podání návrhu na insolvenci necelých 12 milionů korun. Dokončení rozestavěných elektráren vyjde firmu na stovky milionů korun, na což nyní EMH nemá prostředky.

Možné řešení naznačuje zápis z věřitelského výboru, který publikovalo minulý týden nové vedení EMH. Podle něj Malina počítá s tím, že s danou skupinou zákazníků zahájí diskuzi o tom, zda by nebyli ochotni přistoupit na zvýšení ceny formou doplatku.

„Pokud zákazník zaplatil zálohu 300 tisíc korun a více, ale dobytnost jeho pohledávky není příliš vysoká, tak je pro něj výhodnější uhradit něco navíc. Nicméně toto rozhodnutí je na každém konkrétním klientovi,“ uvádí se  v dokumentu.

Toto sice firmě může pomoci s cash flow, poněvadž průměrný doplatek za kompletaci rozestavěné elektrárny bude dosahovat 200 tisíc korun, kdežto náklady na dokončení v průměrné výši jen 100 tisíc.

Nový šéf Marian Klásek, který vedení EHM převzal na začátku června,  připouští, že ani dohoda s majiteli rozestavěných elektráren nebude stačit na to, aby firma splnila své závazky i vůči klientům, kteří mají celou instalaci teprve před sebou.

Na dostavění nezahájených instalací nových solárů budou chybět nižší stovky milionů korun. Klásek v této souvislosti informoval, že firma příští týden oznámí, jak k tomuto problému přistoupí.

Obrovské problémy

Finanční problémy EHM se v plné míře potvrdily na začátku roku. Od té doby se jen stupňovaly, až firmu nakonec zcela paralyzovaly.

Bývalý vedení firmy dluží nejen bývalým pracovníkům a klientům, ale také obchodním partnerům. Policie jí také obstavila půl milionu korun kvůli možné trestné činnosti. 

Celkové závazky firmy po splatnosti dosahují 1,4 miliardy korun, přičemž na účtu má necelých dvanáct milionů korun. Loňská ztráta činila 186 milionů korun.

EHM je nyní v insolvenci s tím, že dle sdělení Insolvenčního správce Rudolfa Vinše si poškození firmy i lidé mohou do 12. července přihlásit své pohledávky do insolvenčního řízení.

Jak informoval deník Lidové noviny, Jen do konce minulého týdne, tedy stále před termínem, se už o své peníze do insolvenčního řízení přihlásilo 1077 lidí a firem.

Špatnou zprávou pro poškozené lidi i firmy je to, že na své peníze mohou čekat i roky, přitom mohou stejně dostat zpět jen část nebo vůbec nic. Navíc, věřitelé, kteří jen zaplatil zálohu, se přihlásit ani nemohou. Zaplacením zálohy se totiž nestali vlastníky dodaných součástí. Firma jim nedluží peníze, ale dokončení díla.

Někteří poškození věřitelé se na radu právníků přihlašují podmíněně, tedy v případě, že EHM nebude moci dílo dokončit, pak přihlašují svůj nárok.