Hasiči úspěšně zasáhli při požáru skladu v důsledku samovznícení baterií

V úterý vypukl požár v Tursku u Prahy po samovznícení baterií. Požár se hasičům po několika hodinách podařil uhasit. Podle majitele objektu požár způsobil škodu na skladu za cca 5,5 milionu korun.

HZS Středočeského kraje


Uhašeno po 27 hodinách

Vyšetřovatelé HZS na místě požáru včera pracovali a hledali možnou příčinu neštěstí. Podle dřívějších informací policie vznikl požár zřejmě od zkratu na jedné z lithiových baterií při manipulaci.

Požár byl v úterý jasně viditelný i z Prahy kvůli hustému černému dýmu, jenž byl  viditelný na vzdálenost mnoha kilometr. Při požáru byla zasažena hala o půdorysu přibližně 40×50 metrů s uskladněnými starými bateriemi.

Úplnou likvidaci požáru ohlásili hasiči včera před 13:00, tedy po 27 hodinách od zahájení zásahu. Podle mluvčí HZS Středočeského kraje Vladimíry Kerekové vyšetřovatel jako příčinu vyloučil nedbalost i závadu na elektroinstalaci. Proč samovznícení nastalo, zatím není zjištěno.

Hala hořela od pondělního dopoledne, po osmi hodinách dostali hasiči požár pod kontrolu. Celou noc pak rozebírali poškozené konstrukce a vyváželi materiál z vyhořelé haly. Využívali i těžkou techniku včetně nakladače a speciálních hasicích kontejnerů.

Škoda za 5 milionů

Při požáru nebyl nikdo zraněn, na místě byla i chemická laboratoř, škodliviny v ovzduší v nadměrném množství nenaměřila. Obec Tursko obyvatelům preventivně doporučila, aby nevětrali. Zasahovaly desítky hasičů, jednotky se střídaly i v noci.

Majitel poškozeného skladu odhadl škodu způsobenou požárem na 5 milionů. Přesnou výší škody a příčinou vzniku požáru se bude zabývat vyšetřovatel HZS Středočeského kraje ve spolupráci s kolegy z generálního ředitelství HZS.

Při požáru nebyl nikdo zraněn, zaměstnanci, kteří v hale pracovali, stačili objekt včas opustit.