Gebrüder Weiss navyšuje kapacitu svých solárních elektráren

Mezinárodní poskytovatel dopravních a logistických služeb Gebrüder Weiss dosáhl dalšího milníku na své cestě ke klimaticky neutrálním logistickým zařízením. Na začátku srpna uvedla logistická společnost do provozu fotovoltaickou instalaci v lokalitě Graz (Kalsdorf v Rakousku), která je schopna ročně vyrobit přes 460 megawatthodin elektřiny.

Zdroj: ČEZ

Nová solární elektrárna u Brna

Tato kapacita vystačí na pokrytí přibližně poloviny energetické potřeby logistického centra v Grazu o rozloze 27 000 metrů čtverečních. Střešní plochy překládkových a logistických hal jsou ideálním prostorem pro instalaci zařízení na výrobu solární energie. Gebrüder Weiss proto takové energeticky úsporné a tím i ke klimatu šetrné koncepty zahrnuje do plánování všech svých nových nebo rozšiřovaných logistických terminálů.

„Tento přístup platí i pro aktuální projekty rozšiřování našich poboček v Jenči u Prahy a v Syrovicích poblíž Brna. Po jejich dokončení budou střechy budov připraveny na budoucí instalaci fotovoltaických článků,“ uvádí Jan Kodada, ředitel obchodu a marketingu Gebrüder Weiss ČR.

Gebrüder Weiss využívá solární energii pro napájení osvětlení, klimatizace a nabíjení elektrických podlahových dopravníků nejen v Grazu, ale i v dalších pěti lokacích a dokáže tak pokrýt přibližně deset procent současných energetických potřeb všech svých poboček na území Německa, Rakouska a Švýcarska.

Do konce roku 2021 plánuje Gebrüder Weiss vybavit solárními zařízeními další čtyři pobočky. Po instalaci budou všechny její provozovny vyrábět celkem 8,5 gigawatthodin elektřiny (GWh) a ušetří přibližně 1050 tun CO2 ročně. Většinu elektřiny vyrobené pomocí fotovoltaiky využívá Gebrüder Weiss přímo v místě, kde je vyrobena.

Stopa CO2 se zmenšuje

Postupný přechod na obnovitelné zdroje energie je pro Gebrüder Weiss jedním z hlavních prvků strategie vlastní udržitelnosti. Cílem společnosti je do roku 2030 provozovat všechny svoje logistické budovy výhradně s využitím elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Společnost také od roku 2011 pomáhá zlepšovat ekologické parametry celoevropské skladby zdrojů elektrické energie díky své větrné farmě na severu Německa. Součástí strategie udržitelnosti je i využití různých druhů nízkoemisních nákladní vozů poháněných zemním plynem (LNG, CNG), elektřinou nebo vodíkem.

Firma Gebrüder Weiss zaměstnává více než 7400 zaměstnanců ve 170 vlastních pobočkách a patří k předním přepravcům a logistickým firmám v Evropě. Zastřešen společností Gebrüder Weiss Holding AG se sídlem v rakouském Lauterachu sdružuje tento podnik kromě svých hlavních obchodních divizí, jimiž jsou pozemní přeprava, letecká a námořní přeprava a logistika, též řadu vysoce specializovaných oborových řešení a dceřiných společností – mj. logistické poradenství x|vise, tectraxx (oborový specialista pro high-tech firmy), dicall (komunikační řešení, průzkum trhu, školení), Rail Cargo (železniční přeprava) a balíkovou službu Gebrüder Weiss Paketdienst, spolupodílník rakouské společnosti DPD.

Toto propojení umožňuje koncernu reagovat rychle a flexibilně na požadavky zákazníků. Zásluhou velkého množství ekologických, ekonomických a sociálních opatření je tento rodinný podnik s historií v oblasti přepravy dlouhou více než 500 let považován i dnes za průkopníka v otázce udržitelného hospodaření.
V České republice společnost Gebrüder Weiss zaměstnává 366 zaměstnanců. Poskytuje tuzemské a mezinárodní pozemní přepravy, leteckou a námořní přepravu, skladovou logistiku a komplexní logistická řešení šitá na míru.