Ex-Ministr Kuba opouští bateriový byznys v Česku

Bývalý ministr průmyslu a nyní jihočeský hejtman za ODS Martin Kuba se po sedmi letech hodlá stáhnout ze svého hlavního byznysu. Kuba je vlastníkem 47% podílu ve společnosti OIG Power, která dodává bateriová úložiště výhradně skupině ČEZ.

Zdroj: OIG Power

Zdroj: OIG Power

Zahraniční zájemci

Kuba se snažil svoji firmu již prodat poprvé v roce 2017. Potvrdil to redakci našeho portálu důvěryhodný zdroj, který prováděl audit jeho firmy. Ale tehdy se transakci nepovedlo dotáhnout do úspěšného konce.

Kubova společnost společnosti OIG Power sází hodně na inovace. Před sedmi lety se Kuba společně se svým obchodním partnerem a prvním náměstkem primátora Petrem Marošem spojil s několika inovátory a uvedl na trh patentovaný třífázový systém pro ukládání energie, který nabízí vyšší efektivitu využití elektřiny z fotovoltaiky přímo v domě.

Baterie od OIG Power dokáže fungovat bez zapojení do elektrické sítě a ovládá ho unikátní software, který umí přizpůsobit spotřebu energie v čase a dokáže na dálku řídit obsluhu, servis i případné obchodování s přebytky vyrobené energie. 

„V posledním měsíci se nám sešlo několik nabídek od strategických investorů, kteří mají ambici tu firmu posunout dál. OIG Power už narostla do takové velikosti, že se tomu já ani další společníci nestíháme naplno věnovat,“ potvrdil Kuba informaci o plánovaném prodeji společnosti pro deník E15.

Mezi zájemci o koupi mají být zejména zahraniční firmy. Není však vyloučeno, že firmu koupí český miliardář Daniel Křetínský, který ovládá společnost EPH podnikající v energetice.

Úspěšný rok

V roce 2022 dosáhly tržby OIG Power na 633 milionů korun, zisk před zdaněním se pohyboval na cca 113 milionech korun. Hospodářské výsledky za uplynulý rok bude OIG Power uzavírat v následujících týdnech.

Pokud se Kubovi podaří společnost na druhý pokus prodat, pak se bude kupní cena pohybovat vzhledem k současné EBITDA (zisk před úroky, daněmi a odpisy) ve vyšších stovkách milionů korun. K prodeji by tak mohlo dojít i v řádu týdnů. 

Kubova firma má specifické postavení na trhu v Česku. OIG Power dodává svá bateriová úložiště výhradně polostátní energetické skupině ČEZ, kde mezi ostatními typy baterií dominují. Vedle toho část produkce vyváží do zahraničí.

Paradoxně ČEZ nehodlá od Kuby firmu koupit, byť je přitom jejím hlavním obchodním partnerem. V roce 2022 instaloval ČEZ v domácnostech zhruba 2500 bateriových boxů od OIG Power, loni to bylo odhadem 3500 úložišť.