Ernst & Young: Francie předstihla Německo v atraktivitě pro investice do zelené energetiky

Čína je už čtvrtým rokem nejatraktivnějším trhem pro investice do obnovitelných zdrojů energie, navzdory snížení dotací v branži. Uvádí to nedávná zpráva  poradenské společnosti Ernst & Young (EY), která hodnotí 40 trhů na světě. Česká republika na žebříčku nefiguruje, naposledy se na něm umístila v roce 2014.

Calipsum


Omezení dotací v Číně

Čína zaznamenala loni značný pokles investic do nových obnovitelných zdrojů energie (OZE). I přesto zůstává Čína podle analytiků EY nejatraktivnějším trhem pro OZE. Na druhé příčce druhým rokem stanuly Spojené státy a na třetí postoupila z pátého místa Francie.

„Trh energie z obnovitelných zdrojů v Číně prochází změnami, vláda se snaží omezit náklady na dotace vyplácené tomuto odvětví,“ uvedla EY.

Vloni Čína oznámila pozastavení výstavby nových solárních farem se státní podporou a snížení výkupních cen. Letos má ke snížení dotací Pekingu pomoci zřízení aukčního systému na podporu obnovitelných zdrojů energie. Indie, která je po Číně druhou nejlidnatější zemí světa, klesla z třetího místa na čtvrté.

Dohody na bázi PPA přispívají k rozvoji zelené energetiky

Dalším  atratktivním trhem v oblasti investic do OZE představuje Francie. Vloni .Francii pomohlo k postupu na třetí místo zaměření na větrné farmy v pobřežních vodách a také ambicióznější plány ve větrné energii na pevnině.

Některé další země, například Norsko a Finsko, jsou pro investice do obnovitelných zdrojů atraktivnější díky novým projektům financovaným na bázi dlouhodobých dohod na nákup elektrické energie (PPA – Purchase Power Agreement) a díky snaze odvrátit se od dotací. Dohody PPA se začínají rozmáhat i na trzích jako je Tchaj-wan, Francie, Španělsko či Austrálie.

Pro řadu společností dávají smlouvy PPA ekonomický smysl, neboť se sjednávají na deset i více let a nabízejí dlouhodobé zajištění v případě výkyvů cen elektřiny.PPA loni podpořily 13,4 gigawattu (GW) výroby čisté energie, což je více než dvojnásobek roku předchoz ího. Objem smluv PPA o nákupu elektřiny z obnovitelných zdrojů pak loni dosáhl rekordních 13,4 GW, což je více než dvojnásobek v porovnání s rokem 2017.