Energetický zákon roku: Jaké má nedostatky a co bude následovat?

Minulý týden prošel Sněmovnou v prvním čtení LEX OZE 2, novela energetického zákona, která umožní posílat si elektřinu vyrobenou z fotovoltaiky na střeše chaty do bytu ve městě nebo mezi přáteli či rodinou v rámci komunit. Novela energetického zákona teď zamíří do hospodářského výboru. Jaké má LEX OZE 2 nedostatky a kdy bude definitivně schválena?

O novinkách v komunitní energetice můžete diskutovat s Patrícií Čekanovou (předsedkyně Asociace komunitní energetiky ČR) a dalšímí experty v rámci workshopu během Smart Energy Forum, kde je vstup ZDARMA na základě předchozí online registrace.

Zdroj: Energetiské družstvo vlastníků FVE

Co novele chybí?

Novela LEX OZE 2 představuje sice důležitý krok k pravidlům na podporu lokální výroby z čistých zdrojů energie, ale v dalším legislativním procesu je však naprosto nezbytné zajistit, aby se součástí novely stala i právní úprava akumulace energie.

Totéž lze konstatovat o roli agregace flexibility, tedy vyrovnávání výkyvů v síti v důsledku nerovnoměrné dodávky elektřiny z obnovitelných zdrojů, které jsme již měli dávno v souladu s požadavky evropských směrnic převzít do energetického zákona

„Ačkoliv se veřejná diskuse kolem tohoto návrhu týká většinou jen energetických společenství, považujeme za možná podstatnější část návrhu zákona, která umožňuje sdílet elektřinu mezi zákazníky bez nutnosti jakékoliv společenství zakládat. V praxi může jít o situace, kdy se dva sousedé složí na fotovoltaickou elektrárnu na střeše jednoho z nich, protože má vhodnou velikost nebo orientaci a o vyrobenou elektřinu se rozdělí,“ říká k novele Vojtěch Krajíček z Doucha Šikola advokáti a dodává: „pokud jde o energetická společenství, bude nutné nastavit taková pravidla jejich fungování, aby nebylo možné za ně vydávat komerční projekt a zároveň žádat o dotaci pro společenství.“

Už nyní má v obou zmíněných záležitostech Česko velké zpoždění. Lze proto doufat, že návrh lex OZE 2, který prošel minulé úterý Poslaneckou sněmovnou do druhého čtení drtivou většinou hlasů, dává naději, že jeho projednávání nebude soubojem politických stran, ale spíše hledáním věcných řešení.

Zákon roku

Díky novele LEX OZE 2 půjde sdílet vyrobenou energii i v širších skupinách. Až tisíc odběrných míst se bude moci účastnit energetického společenství. Ta se ale musejí registrovat jako právnické osoby.

V prvním kroku bude do poloviny roku 2026 možné sdílet elektřinu v rámci území správních obvodů nejvýše tří obcí s rozšířenou působností nebo území hlavního města Prahy.

„Komunitní energetika umožní snížit výdaje za energie a posílit energetickou nezávislost každého z nás. Věřím, že projde úspěšně i dalšími kroky legislativního procesu,“ prohlásil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Novela získala podporu napříč Sněmovnou. „Z mého pohledu je to možná energetický zákon roku. Zákon považuji za správný krok, hnutí ANO jej nebude blokovat,“ avizoval předem místopředseda Sněmovny Karel Havlíček (ANO). Podporu návrhu vyjádřil i klub SPD.

Další úskalí

Původně se plánovalo, že novela vstoupí v platnost od ledna příštího roku, ale podle expertů to vypadá spíš až na polovinu příštího roku. „Bude se to odvíjet od průběhu vyjednávání ve Sněmovně,“ řekl Vojtěch Srnka, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu, které novelu předkládalo.

Poslankyně Pirátů Klára Kocmanová upozornila, že komunitní energetiku mohou už dnes využívat bytové domy, které ale energii rozdělují podle statického klíče. „Tedy rovnoměrně dle počtu bytových jednotek. Z toho důvodu není tato možnost dnes moc využívána,“ podotkla.

„Proto bude jedině dobře, když se toto změní na klíč dynamický, aby byla energie využívána skutečně efektivně. Sdílení v bytových domech bude totiž pravděpodobně tím nejčastějším užitím ve městech,“ míní Kocmanová.

Pro společnou výrobu je nutné vyměnit stávající elektroměry za nové, průběhové, což provedou distributoři zdarma. Odběrným místům, která sdílejí elektřinu, se také v souvislosti s instalací nového elektroměru změní fakturační období z ročního na měsíční.

O novinkách v komunitní energetice můžete diskutovat s Patrícií Čekanovou (předsedkyně Asociace komunitní energetiky ČR) a dalšímí experty v rámci workshopu během Smart Energy Forum, kde je vstup ZDARMA na základě předchozí online registrace.