DZ Dražice sází na vlastní soláry pro dosažení energetické soběstačnosti
Investice do energetické soběstačnosti
Výroba v jejích provozech je energeticky náročná, a proto je důležitou součástí její firemní strategie snaha o co největší soběstačnost. K jejímu dosažení doposud využívala především tepelná čerpadla v administrativních budovách. V současnosti však firma dokončila realizaci dvou fotovoltaických elektráren na střechách svých výrobních hal v Dražicích a Luštěnicích.
Montáž celkem 250 kusů fotovoltaických panelů z portfolia divize DZD Solar o instalovaném výkonu 100 kWp provedla firma Enado. Dohromady ročně vyprodukují kolem 101 MWh čisté energie. Společnost DZ Dražice do projektu zatím investovala přibližně 2,35 mil. Kč (bez DPH). Celkový instalovaný výkon svých střešních fotovoltaických elektráren plánuje v budoucnu navýšit až na 500 kWp.
Střechu mořírny v Dražicích a lisovny v Luštěnicích pokrývá celkem 250 kusů fotovoltaických panelů Axitec o výkonu 400 Wp: na každé budově jich společnost Enado umístila 125 s předpokládanou roční produkcí elektřiny kolem 50,5 MWh (celkem tedy vyrobí 101 MWh). O efektivní využití vyrobené energie se starají třífázové symetrické střídače IN.Entity M o výkonu 50 kW.
„Divize DZD Solar již dodala na trh komponenty pro přibližně 3 000 fotovoltaických elektráren: jedním z nich byl projekt na bytovém domě v Lubech u Chebu, kde jsme spolupracovali právě se společností Enado. Oslovili jsme ji proto i v situaci, kdy jsme hledali odborníka na instalaci fotovoltaických elektráren na rekonstruované střechy našich výrobních hal, doplněné o solární konstrukce Krajiczech. Celková investice činila 2,35 mil. Kč (1,07 mil. Kč u mořírny v Dražicích a 1,28 mil. Kč u lisovny v Luštěnicích). Při aktuálních dodavatelských cenách elektřiny jsme její návratnost spočítali na 5,5 roku u mořírny a 6,3 roku u lisovny,“ komentuje Luboš Vrbata, vedoucí divize DZD Solar.
Další investice do solárů
V současnosti se jedná o první etapu projektu využití solární energie, který firma plánuje. „V budoucnu chceme instalovaný výkon fotovoltaických elektráren zvýšit až na 500 kWp,“ upřesňuje Vrbata.
Montáž panelů na obě střechy a instalace technologií trvala společnosti Enado vzhledem k nestálému počasí 15 dní. Aby se nenarušil provoz v obou halách, došlo k samotnému zapojení fotovoltaických elektráren do sítě o víkendu.
„S DZD Solar dlouhodobě spolupracujeme na projektech rodinných domů i větších instalacích: za zmínku stojí například realizace v Kopřivnici, kde jsme instalovali fotovoltaickou elektrárnu se 76 panely o výkonu 38 kWp na 25 metrů vysoký panelový dům. Jsme proto rádi, že jsme mohli pracovat v jejích domovských podmínkách a přispět tak k větší energetické nezávislosti výrobních provozů DZ Dražice,“ uvádí Mikuláš Bindzar, technický ředitel společnosti Enado.