Do Česka míří panely, které dokáží vyrobit o třetinu více energie než konkurence

Stálice na poli fotovoltaických panelů čeká silný protivník: panely nové generace od americké společnosti SunPower řady P19 díky speciální technologii dokáží vyrobit až o třetinu více elektřiny, než je tomu v případě tradičních křemíkových panelů. Technologie je založena na „překrývajících se článcích“ (Shingled Cell), která úspěšně eliminuje efekt zastínění.

Kromě vysokého výkonu (až 400 Wp) a vyšší účinnosti (až 19,9 %) panely SunPower P19 nabízejí zájemcům o FVE řadu dalších předností oproti tradičním panelům.

1) Eliminace efektu zastínění

Obr. č.1: Na výše uvedeném obrázku si můžete prohlédnout novou generaci tzv. překrývajících se solárních článků (Shingled Cell) ve srovnání s tradičními (Conventional Cell) polykrystalickými křemíkovými články

Díky využití inovativního designu překrývajících se článků s propojovacími boxy na horizontální straně (tradiční panely mají propojení na vertikální straně) technologie SunPower výrazně eliminuje možné ztráty výroby solární energie v důsledku zastínění, a to až o 30 % ve srovnání s tradičními křemíkovými panely.

Efekt zastínění se u tradičních panelů projevuje tak, že kvůli cloně okolních panelů či znečištění (např. ptačí trus či spadlé listy) u spodní řady článků dochází ke ztrátě výroby ve výši až 33 %. Panely SunPower však tento problém efektivně eliminují díky unikátnímu designu a propojení článků.

Obr. č. 2: Díky inovativnímu designu a propojení článků panely SunPower řady P19 eliminují vliv stínů na produkci energie

To je důvod, proč panel SunPower P19 vyrábí mnohem více energie během ranních a večerních hodin, kdy dochází u panelů umístěných horizontálně v řadě za sebou na pultových střechách k zastínění v důsledku stínů z vedlejší řady panelů nebo kvůli znečištění (viz obr. níže).

2) Snížení výskytu hot-spotu a defektních článků

Panely SunPower P19 obsahují flexibilní (ohebné) překrývající se články. Tato technologie dokáže úspěšně eliminovat jev tzv. “Cell Cracking” (tj. poruchy článků), v jehož důsledku dochází u tradičních panelů k vznikům tzv. Hot Spotů (tj. Horkým míst v článků, které snižují výkonnost panelů) nebo k tzv. Dead Cells (vadným článkům).

Podle nezávislé testovací a certifikační instituce DNV DL jsou současné špičkové tradiční křemíkové panely náchylné ke ztrátám ve výrobě až 2,5 % v důsledku denních termických cyklů nebo spojů mezi články v panelu. V případě panelů SunPower P9 v testech DNV DL tyto problémy nebyly zjištěny (viz obr. níže).

Obr. č.3: Eliminace poruch tradičních panelů vs. technologie SunPower obsahující flexibilní (ohebné) překrývající se články

3) Vysoká energetická hustota a „full-black“ design

Díky speciální technologii překrývajících se článků, které jsou spojeny na vnitřní straně, se maximalizuje aktivní plocha (účinnost panelů dosahuje 19,9 %). Mluvíme o tzv. real full black (tj. celočerném) designu panelů bez využití tradičních busbarů (sběrnic). Výhodou této technologie je také flexibilita článků, která snižuje možnost poruch v provozu.

Panely instalované v řadách za sebou lze zároveň umístit blíže k sobě, čímž se zvyšuje energetická hustota na střeše a snižují instalační náklady.

4) Vysoký výkon a špičková kvalita

Obr. č. 4: Struktura panelů SunPower

Nová generace panelů SunPower P19 nabízí pro střešní rezidenční instalace (řada Performance) nejen esteticky nádherný černý design, ale také velmi vysoký výkon až 335 Wp (standard 320 Wp) a komerční aplikace se stříbrným rámem (řada Maxeon) o rozměrech 998x2067x40mm o výkonu do 405Wp (standard 380 Wp a 390Wp).

SunPower si zakládá na velmi vysoké kvalitě svých panelů a jejich vysoké spolehlivosti. Proto si společnost jednotlivé komponenty vybírá od nejlepších dodavatelů z celého světa. Podle průzkumu přední poradenské společnosti IHS Constulting a DNV GL panely SunPower patří k absolutní světové špičce.

5) Nadstandardní záruky

Společnost SunPower nabízí zákazníkům rovněž nadstandardní produktové záruky v délce až 25 let. Toto je absolutní světový unikát v oblasti křemíkových panelů, což si společnost může dovolit díky použití velmi kvalitních článků, jenž minimalizují vady panelů v důsledku praskání.

 

Obr. č.5: Srovnání záruk mezi tradičními a panely SunPower

Zatímco většina tradičních výrobců panelů nabízí 10letou produktovou záruku, SunPower garantuje dvojnásobek oproti tržnímu standardu s velmi zajímavou cenou za Wp (cca o 35% levnější než jejich panely řady Maxeon).

Také výkonové záruky pro panely od SunPower jsou nadstandardní. V případě prvního roku se jedná o 97 % s tím, že v následujících 24 letech společnost garantuje 0,6 % roční degradaci. To znamená garanci výkonu ve výši 82,6 % po dobu 25 let.

Technická specifikace panelů řady SunPower pro komerční aplikace je ke stažení jako PDF soubor.

Technická specifikace panelů řady SunPower pro rezidenční aplikace je ke stažení jako PDF soubor.

Kontakt na výhradního distributora panelů SunPower:

SOLSOL s.r.o.
Milady Horákové 13
Brno 616 00

Tel: +420 773 576 737
Email: sales@solsol.cz
http://www.solsol.cz/