Další český miliardář bude investovat do fotovoltaiky

Křetínský,  Tykač, Světlík, Otava, Krček a nově Bakala. Toto je přehled několika českých miliardářů, kteří se zapojili nebo zapojí v blízké budoucnosti do výstavby velkých fotovoltaických elektráren v Česku.

Zdroj: Redside

Vstup Bakaly do solární branže

Jako absolutní nováček do branže solární energetiky vstupuje Zdeněk Bakala , majitel nakladatelství Economia a.s. (vydavatel deníku Hospodářské noviny a provozovatel portálu Aktualne.cz) a bývalý vlastník těžební společnosti OKD. V blízké budoucnosti hodlá Bakala  investovat do výstavbu vyšších stovek MW fotovoltaických elektráren v Česku. Tuto informaci přinesl minulý týden deník E15.

Bakala je vlastník stovek hektarů pozemků na Karvinsku, který před lety získal při investici do OKD. Nyní hodlá na těchto pozemcích stavět solární parky, kvůli čemuž inicioval změnu tamního územního plánu. Záměr potvrdil i Tomáš Neščák, mluvčí společnosti Asental Group, která sdružuje Bakalovy podnikatelské aktivity v Moravskoslezském kraji.

Kvůli novým solárům již společnost Asental  požádala o změnu územního plánu na sedmi brownfieldech, přičemž karvinské úřady doporučily ke schválení čtyři. Největší plochu má lokalita Křemenec u Orlové se zhruba 43 hektary. V součtu pak celková rozloha přesahuje stovku hektarů.

Běh na dlouhou trať

Velkou výzvou pro Bakalu i další investory do solárů na severní Moravě je zejména volná připojovací kapacita do sítě.  Také změna územního plánu není jednoduchou záležitostí, celý proces může trvat déle než jeden rok.

Asental stejně jako další investoři zřejmě za tímto účelem využívají investiční dotace z Modernizačního fondu. Stejně jako ostatní však bude muset Asental o dotaci soutěžit s ostatními zájemci a podle pravidel programu nesmí dotace překročit padesát procent celkových investičních nákladů.

Výhodou Bakaly je přímé vlastnictví řady vhodných brownfieldu na severní Moravě, které jsou předurčeny pro výstavbu velkých pozemních solárních elektráren. Jeho společnost Asental je realitní skupina patřící k nejvýznamnějším vlastníkům nemovitostí v Moravskoslezském kraji. Vedle pronájmu kancelářských budov spravuje podle svého webu také rozsáhlé pozemky.