ČEZ loni instaloval více než 4 100 střešních solárů o výkonu 27 MWp

V minulém roce instalovala společnost ČEZ v českých domácnostech 4 102 střešních fotovoltaických elektráren, zatímco v roce 2021 to bylo 1 514 fotovoltaik. Celkový výkon domácích solárních elektráren instalovaných v roce 2022 dosáhl 27,2 MWp, což je meziročně zhruba čtyřnásobný nárůst.

Zdroj: ČEZ

Zájem o baterie v kombinaci ze soláry dominuje

Zákazníci si fotovoltaiky pořizují, aby snížili náklady na energie a posílili svou energetickou soběstačnost. Zvýšení počtu instalovaných fotovoltaických elektráren umožnilo také zefektivnění nabídkového a instalačního procesu od ČEZ. Většinu fotovoltaik si zákazníci objednávají společně s bateriovými systémy. Těch loni ČEZ nainstaloval 3 477 kusů, tedy rovněž téměř čtyřnásobek.

„Během současné energetické krize je naším úkolem umožnit co největšímu počtu zákazníků pořídit si vlastní fotovoltaiku. Každá megawatthodina, kterou si zákazník pro sebe vyrobí, mu pomůže šetřit finance a také posílí naši energetickou nezávislost. Jsme velmi rád, že se nám to daří. Za poslední dva roky jsme počet instalací dokonce zešestinásobili. Abychom takový nápor zvládli, digitalizujeme a zefektivňujeme v co největší míře naše služby. V tom budeme pokračovat i letos,“ říká generální ředitel společnosti ČEZ Prodej Tomáš Kadlec.

Přes 85 % fotovoltaik instaluje ČEZ  společně s bateriovými systémy. Ty domácnostem pomáhají naplno využít potenciál energie ze slunce i v době, kdy se spotřeba nekryje s maximální výrobou. V nabídce jsou dva základní produkty od českého výrobce OIG Power. Jednak ČEZ Battery Box 1F EASY se základní kapacitou 4,8 kWh a maximálním výkonem napojené elektrárny 3,7 kWp. A potom ČEZ Battery Box Home s výkonem 7,2 až 12 kWh a maximální kapacitou elektrárny 10 kWp při připojení tzv. mikrozdrojem, který nepotřebuje licenci ERÚ.

Dodací lhůty v řádů několika měsíců

Oblíbenou je i kombinace s tepelným čerpadlem, kde je možné řídit celou domácnost jako chytrý dům pomocí společného softwaru. Ten dokáže ovládat i další spotřebiče a technologie (osvětlení, žaluzie, garáž, vyhřívání bazénu) a optimalizovat jejich provoz. Aplikace pracuje také s předpovědí počasí a automaticky snižuje energetickou náročnost.

Podle aktuálních informací společnosti ČEZ instalace fotovoltaiky trvá od podpisu smlouvy obvykle 4-6 měsíců. Složitější systémy v kombinaci například s tepelným čerpadlem o něco déle.

Kromě domácích solárních elektráren ČEZ staví také desítky projektů pro firmy. V roce 2022 začala společnost ČEZ ESCO stavbu největší domácí fotovoltaické elektrárny o výkonu necelé 1 MWp v centru Prahy na střeše Kongresového centra.