Český miliardář Šmejc investuje miliardy do zelené energie

Miliardář Jiří Šmejc patří k nejbohatším Čechům. Jeho skupina Emma Capital posiluje v poslední době zejména v energetice. Její dceřiná společnost Premier Energy kupuje rumunské a moldavské firmy působící v oblasti obnovitelných zdrojů.

Zdroj: Portiva

Expanze na Balkáně

Premier Energy, společnost české Emma Capital, která v současné době působí na trzích distribuce a dodávek energie v Rumunsku a Moldavsku, se rozhodla vstoupit do segmentu výroby energie z obnovitelných zdrojů, informuje  o tom server RomaniaInsider.

Cílem společnosti je do pěti let vybudovat v Rumunsku a dalších zemích regionu kapacity s celkovou výrobní kapacitou 300-500 MW. Konkrétně jde o 51procentní podíl ve firmě Alive Capital, která spravuje stovky megawattů obnovitelných zdrojů energie, a stoprocentní podíl v developerovi větrných elektráren Ecoenergie. Obchody by měly být uzavřeny v následujících týdnech.

„Kromě Rumunska se zaměřujeme na střední a jihovýchodní Evropu. Máme vytipované určité cíle v sousedních zemích – Bulharsku, Řecku, Chorvatsku a také v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Věříme, že naše podnikání může těžit ze synergií se sousedními zeměmi a vzájemného doplňování. Cílem je 300-500 MW v příštích letech v Rumunsku a regionu,“ uvedla společnost Premier Energy.

Premier Energy je energetická společnost působící v Rumunsku a Moldavsku, která vlastní síť lokálních plynovodů o délce 2,5 tisíce kilometrů. Zároveň je dodavatelem energií.

Obří investice

Transakce vyjde na desítky milionů eur, nejméně tedy na stovky milionů korun.  Nové investice společnosti Premier Energy ještě musí posoudit rumunský antimonopolní úřad.

„Investice představují logickou třetí nohu našeho podnikání v oblasti energetiky. Ve skupině Premier Energy máme distribuci plynu a elektrické energie a teď k tomu přibude i poměrně významná investice do zelené energie,“ vysvětluje Pavel Zuna, mluvčí sikupiny Emma Capital.

Emma Capital chce v nejbližších letech rozšířit působení těchto firem do okolních zemí jihovýchodní Evropy.

„Co se týče investice v České republice, nezříkáme se toho, ale na stole v téhle chvíli nic není,“ dodal Zuna s tím, že Premier Energy bude investovat nejen do rozvoje nových i dosavadních firem, ale chce také pokračovat v akvizicích.