Česká IKEA šetří účty za energie v Brně díky instalaci nové střešní elektrárny

Letos v říjnu dokončila společnost Lama Solar instalaci nové fotovoltaické elektrárny (FVE) na střeše obchodního domu společnosti IKEA v Brně. Zelená elektřina vygenerovaná z FVE pomůže společnosti IKEA snížit účty za elektřinu a také k dosažení uhlíkové neutrality.

Zdroj: Lama Solar

Nová sluneční elektrárna v Česku

Švédský nábytkářský gigant IKEA letos na podzim oznámil, že bude rozšiřovat své obchodní aktivity. Nově bude svým zákazníkům nabízet i elektřinu, pocházející výhradně z obnovitelných zdrojů energie (OZE). Uvedl to web holdingu INGKA, která je majitelem společnosti IKEA.

Jako první se zelené energie od IKEA dočkají Švédové. Je možné, že podobnou službu nabídne IKEA také v Česku v budoucnosti. Umožní to záměr společnosti IKEA pokrýt střechy svých obchodních center v Česku solárními panely.

První solární vlaštovka v Česku se na střeše obchodního centra IKEA objevila nedávno v Brně. Jedná se o novou FVE o výkonu 507 kWp. Instalaci realizovala společnost Lama Solar. Vyrobená elektřina z FVE pomůže společnosti IKEA k dosažení CO2 neutrality.

„Díky skvělému počasí v krásném městě Brně a výbornému nasazení našeho projekčně realizačního týmu z našich a partnerských řad se dílo v podobě nové FVE o výkonu přes 0,5 MWp podařilo dovést ke zdárnému konci,“ oznámila společnost Lama Solar na svém webu.

Dočkáme se dalších novinek?

IKEA je velmi aktivní v oblasti fotovoltaiky. Například ve Švédsku prodává své vlastní solární panely pod značkou „Solstråle“. Služba Solstråle je nabízena ve formě kompletní nabídky realizace střešní fotovoltaické elektrárny na klíč.

Solární panely pro domácnosti IKEA Home Solar jsou určené k instalaci na střechu a jsou dodávány spolu s jednoduchým řídicím systémem, který monitoruje výrobu elektřiny. IKEA využívá špičkové střídače značky SolarEdge a také prémiové panely od největších výrobců

Kromě Švédska tuto službu společnost podobnou službu pod značkou IKEA Home Solar nabízí také ve Francii, Austrálii, Itálii, Německu, Švýcarsku, Belgii, Polsku a Velké Británii. Je možné, že podobnou službu nabídne v budoucnosti také v České republice.