CAFT: Doporučený postup pro připojení výrobny, když odběrné místo nesplňuje připojovací podmínky

V případě, že úprava elektroměrového rozvaděče neodpovídá požadavku příslušného distributora, je nutné mít v SoD i v nabídce jasně uvedené informace. Zákazník musí být informován o tom, co je a co není součástí díla a ještě před podpisem smlouvy upozorněn na to, že odběrné místo neodpovídá požadavkům pro připojení.Toto je doporučení, které pro své členské fotovolatické firmy vydal Cech Akumulace a FotoVoltaiky (CAFT) tento týden.

Jak správně postupovat?

Pokud sloupek nesplňuje připojovací podmínky, je možné zákazníkovi nabídnout úpravu za nějakou sumu nebo si může sám sehnat elektrikáře/firmu, která je schopna ho dát do stavu dle aktuálních připojovacích podmínek.

Tyto náklady obvykle nebývají součástí smluv, proto je vhodné v textu smlouvy mít vyjádření, že cena nezahrnuje náklady na úpravu rozvaděče (odběrného místa) a náklady neznámé při podpisu smlouvy (to bývá např. neočekávaný požadavek na rozvaděč v odběrném místě (OM) nebo zjištění špatného stavu části střechy).

„V prvé řadě doporučujeme jasnou komunikaci směrem k zákazníkovi před podpisem smlouvy, aby byl s nutností úpravy OM srozuměn,“ informuje CAFT.

Volná místa na školení montážních techniků FVE

CAFT pořádá nové dvoudenní školení montážních techniků, které proběhne 9.–10.10.2023 v Buštěhradě a náplň bude jak teoretická, tak praktická: od návrhu FV systémů, připojení do sítě, jištění, kabeláž, až po kontrolu provozu, monitorovací systémy, časté problémy a výrobní vady.

Pro účast stačí vyplnit přihlášku. Členové CAFT mají slevu ve výši 1500 Kč z ceny školení.