Bakala se brzy promění z uhelného na solárního barona

Miliarádář Zdeněk Bakala , majitel nakladatelství Economia a.s. (vydavatel deníku Hospodářské noviny a provozovatel portálu Aktualne.cz) a bývalý vlastník těžební společnosti OKD, plánuje obří investice do fotovoltaiky na Karvinsku. Jeho společnost Asental pro tento účel loni založila v roce 2022 sedm společností AG Solar až AG Solar VI a žádá změnu územního plánu.

Zdroj: EnBW

Investice na vlastních pozemcích

Bakala je vlastník stovek hektarů pozemků na Karvinsku, který před lety získal při investici do OKD. Nyní hodlá na těchto pozemcích stavět solární parky, kvůli čemuž inicioval změnu územního plánu na Karvinsku

Město společnosti Asental vyhovělo jen částečně a jedná o změně dvou ze sedmi vybraných lokalit. Informoval o tom Český rozhlas.

Záměry společnosti a jejich dceřiných firem potvrdil pro iROZHLAS.cz mluvčí O podrobnostech ale mluvit nechtěl. „Skupina Asental aktivně spravuje své pozemkové portfolio v Moravskoslezském kraji, vyhledává a podporuje vhodné příležitosti v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Detaily týkající se připravovaných projektů nebudeme uvádět, jedná se o důvěrné obchodní informace,“ uvedl skupiny Asental Group Tomáš Neščák.

Mluvčí Neščák odmítl komentovat velikost instalovaného výkonu fotovoltaických elektráren a také získání povolení k jejich připojení do sítě.

Obří projekty s podporou dotací

Původně společnost Asental město žádala o změnu plánu na sedmi brownfieldech. Karvinské úřady ale souhlasily, že budou jednat o zbudování fotovoltaických elektráren jen ve čtyřech lokalitách – 9. etapa, Bonkov, Křemenec a Vítkovy Stavy.

Největší projekt má vyrůst v lokalitě Křemenec na pozemku o rozloze 41 hektarů, tedy zhruba deseti Václavských náměstí v Praze. Na tomto pozemku by se dala postavit elektrárna o výkonu až 40 MWh.

Bakala bude mít možnost, jak si náklady při výstavbě solárních parků výrazně snížit díky novým dotačním programům. Ministerstvo životního prostředí na konci roku 2023 oznámilo nové dotace na takovéto stavby z Modernizačního fondu – pro velké fotovoltaiky je využívaný program RES+. Nové dotace mohou pokrýt až třetinu svých nákladů na vybudování solárního parku.