Aktuálně: Sněmovna řeší legislativní rámec pro rozvoj agrovoltaiky v Česku

V posledních měsících se „Agrovoltaika“ stala velmi populární a často velmi skloňované téma v české solární energetice. Rozvoji agrovoltaiky zatím brání neexistující právní rámec. A právě to by měla změnit novela, kterou nyní projednává  Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR.

Zdroj: Next2Sun

Průlomová novela

Podle sdělení advokátní kanceláře Doucha Šikola advokáti Sněmovna   aktuálně projednává novelu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu (NZOZPF), která umožní na určitých zemědělských kulturách agrovoltaiku stavět, aniž by bylo nutné odejmutí půdy ze zemědělského půdního fondu. Tím by byla odstraněny zásadní překážka by pro rozvoj agrovoltaiky v České republice.

Bohužel se při přípravě vládního návrhu NZOZPF  pozapomnělo na skutečnost, že dokud bude agrovoltaika z hlediska stavebního zákona vnímána jako výroba, bude nutné pro každý projekt měnit územní plán a dělat z polí zastavitelné území. V podstatě průmyslové zóny.

„Toto by představovalo samozřejmě nesmysl. Nechceme přicházet kvůli agrovoltaice o zemědělskou půdu tím, že z polí uděláme plochy pro výrobu. Do budoucna by pak bylo mnohem snazší realizovat na takové ploše místo agrovoltaiky běžnou komerční zástavbu,“ komentují návrh novely NZOZPF právní experti advokátní kanceláře Doucha Šikola advokáti.

Pozitivní pozměňovací návrh

Během jednání minulý týden však naštěstí Zemědělský výbor Poslanecké sněmovny naštěstí navrhnul pozměňovací návrh v rámci novely NZOZPF, který by měl tento problém řešit.  Nově  se má „Agrovoltaika“ definovat jako stavba pro zemědělství a odstraňuje se tak nutnost měnit územní plán.

Schvalování novely ještě čeká zřejmě „dlouhá cesta“, neboť zatím probíhá její projednávání ve výborech Sněmovny před druhým čtením. Pokud se podaří novelu NZOZPF schválit v Parlamentu, pak je možné očekávat ostrý start agrovoltaiky v průběhu příštího roku.

Návrh novely zákona o ochraně zemědělského půdního fondu najdete na tomto odkazu.